Joshua Levine – „Bitwa o Anglię” – Recenzja

Słynna Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca 1940 do 31 października 1940 roku. Celem III Rzeszy było opanowanie przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią oraz przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych, co miało służyć przygotowaniu się do rozpoczęcia desantu na wyspy w ramach operacji „Lew Morski”. Adolf Hitler, który w czerwcu 1940 r. opanował znaczną już część Europy, jako kolejny obrał sobie zdobycie Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo było ostatnim europejskim krajem, który mógł zagrozić jego ekspansji. Bitwa powietrzna toczyła się głównie nad terenami południowej Anglii i nad wodami  Kanału La Manche. Luftwaffe skierowało do ataku swoje większość swoich sił  licząc na szybkie zneutralizowanie brytyjskiego RAF-u, który jak później się okazało dzielnie stawił czoła nazistom.

Nie tak dawno obchodziliśmy 76 rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Anglię, bitwy powietrznej która była pierwszą na porażką na tak dużą skalę jaką odniosła III Rzesza w II wojnie światowej. Najnowsze wydanie książki wydawnictwa  RM z serii Świadkowie – Zapomniane głosy Bitwa o Anglię idealnie wpisuję się w tą rocznicę.

Książka Joushy Levine`a jest zapisem wielu ustnych relacji z okresu, gdy Wielka Brytania znalazła się obliczu największego zagrożenia w całej swojej historii. Pozycja ta zawiera niezwykłe relacje naocznych świadków ? pilotów, obsług samolotów, członkiń WAAF-u,  żołnierzy, strażaków, a także członków Home Guard i tych zwykłych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, którzy ucierpieli najbardziej. Wszystkie relacje zostały uzyskane z ogromnych zasobów Archiwum Dźwiękowego Imperial War Museum.

Opracowanie rozpoczyna się wstępem napisanym przez autora, przedmową polskiego wydawcy oraz wprowadzeniem znanego brytyjskiego pisarza, biografa i krytyka literackiego Petera Ackroyda. Książka jest podzielona na trzy główne części. Pierwsza pt. Dunkierka i groźba inwazji. zawiera relacje dotyczące wydarzeń od wybuchu II wś, poprzez kampanię z 1940, dramatyczną ewakuację Dunkierki, kończąc na opisach przygotowań do obrony brytyjskiego wybrzeża, organizacji Home Guard i ruchu oporu. Druga część nosi tytuł Bitwa o Wielką Brytanię. Zawiera ona relacje dotyczące organizacji i pracy brytyjskich dywizjonów myśliwskich, bardzo ciekawe wspomnienia pilotów samolotów Hurricane i Spitfire wraz z opisem ich charakterystyki w locie, przebiegu całej bitwy wraz z wyszczególnieniem jej poszczególnych etapów, relacjami członków personelu naziemnego i zwykłych mieszkańców obserwujących powietrzne walki. Trzecia i ostatnia część nosi tytuł Blitz – naloty na Wielką Brytanię. Jest to zdecydowanie najbardziej przejmująca część książki Joshuy Levinea. Opowiada o serii nalotów Luftwaffe trwających od 7 września 1940 r. do 10 maja 1941 r. Blitz miał na celu osłabienie morale Brytyjczyków  poprzez systemtyczne bombardowanie ośrodków miejskich i przemysłowych i skłonienie ich do zawarcia pokoju. W opinii autora tej recenzji ta część książki, jest najciekwsza. W wielu pozycjach przedstawiających do tej pory Bitwę o Anglię możemy znaleźć głównie opisy walk powietrznych o życia lotników, relacje przedstawione przez Levine`a ukazują życie cywilów i członków służb ratowniczych w sytuacji ciagłych bombardowań.

Bitwa o Anglię Joushy Levine`a to wypowiedzi 266 różnych osób. Oprócz Brytyjczyków są to także Niemcy oraz obywatele innych krajów, w tym Polski.  Przy każdej z relacji podane jest imię i nazwisko jej autora oraz zawód lub funkcja i stopień jaki posiadał podczas opisywanych przez siebie wydarzeń. Książka może posłużyć jako bardzo dobre źródło  wiedzy na temat Bitwy o Anglię. Pozycja ta pokazuje wydarzenia widziane oczami ich uczestników w większości odmienne od powszechnie znanych faktów i oficjalnych przekazów. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość poznania sposobu  w jaki mieszkańcy Brytyjskich miast radzili sobie z ogromnym stresem i emocjami, ale również relacje drugiej strony tej atakującej czyli Niemieckich pilotów. Niniejsza recenzja dotyczy najnowszego trzeciego wydania książki Bitwa o Anglię z serii Świadkowie – Zapomniane głosy. Jedynym minusem tego wydania jest znajdująca się na okładce ilustracja na której znajdują się dwa samoloty prowadzące walkę powietrzną. Są to samoloty Spitfire w wersji Mk IX oraz Focke Wulf Fw 190. Maszyny te pojawiły się na europejskim teatrze działań dopiero w 1941 roku (Fw 190) i w 1942 r. (Spitfire Mk IX) więc nie mogły uczestniczyć w Bitwie o Anglię. Jednak nie wpływa to w żadnym stopniu na odbiór znajdujacej się w książce treści. A jak powszechnie wiadomo książki nie ocenia się po okładce…

Polecam serdecznie!


Bitwa_o_anglie_DRUK_X1a

 

 

Autor: Joshua Levine
Tytuł: Bitwa o Anglię
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-7773-633-3
Liczba stron: 158×213 mm
Format: 488
>>>>Książkę można kupić i wydawcy tutaj<<<

 

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.