Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz „Poza Horyzont. Polscy Podróżnicy” ? recenzja

Wielkie odkrycia geograficzne, poznawanie nowych lądów i kultur w powszechnej świadomości kojarzy się przede wszystkim z dzielnymi mieszkańcami Portugalii, Hiszpanii, Anglii, Francji, Włoch czy Niemiec, którzy na pokładach wielkich statków przemierzali oceany i morza. Nic bardziej mylnego. Wśród nich było wielu Polaków i mieszkańców ziem znad Wisły o których należy pamiętać. Niniejsza książka w sposób bardzo przystępny oprowadza czytelnika po najróżniejszych zakątkach świata, których odkrycie bądź badanie tamtejszych kultur jest zasługą naszych rodaków.

?Dawno temu nasz lud nie miał co jeść. Każdego roku, kiedy łososie odpłynęły z rzek do morza, a ptaki odleciały na południe, Aleuci cierpieli głód. Byli sami i nie mieli nikogo, kto by im pomógł. Wtedy przybył Dobry Biały Bóg. Nauczył nas, jak sadzić korzenie i owoce. Podarował nam renifery, żebyśmy już zawsze mieli pożywienie. Dał nam moc leczenia chorób. Kiedy zobaczył, że jego dzieci poradzą sobie same, odszedł, bo na świecie wiele jest rzeczy do naprawienia. Odszedł, ale pamięta o nas.?

Fragment rozdziału o Benedykcie Dybowskim

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki i przewertowaniu jej, to atrakcyjne wizualnie wydanie w twardej okładce i niezliczona ilość fotografii, mapek, rycin i rysunków w kolorze i czarno-bieli (a raczej w odcieniach brązu, podobnie jak czcionka) przy lekko żółtym kolorze papieru (nie licząc kolorowych wkładek), co czyni ją niezwykle klimatyczną i ozdobną. Drugim elementem, który zapada w pamięć jest forma książki. Osobiście, spodziewałem się encyklopedycznych biografii bohaterów, a autorzy zaserwowali nam powieść fabularną z dialogami. Początkowo byłem sceptyczny do tej formy, lecz później przekonałem się do niej i uważam to za jeden z atutów tej pozycji.

Jeśli chodzi o meritum, to książka podzielona jest na 12 rozdziałów, w których są oddzielnie opisane dzieje jednego bohatera: Świętosławy (zwanej także Sygrydą Storr?dą lub Saum?Aesa), Jaksy Grifity, Benedykta Polaka, Gaspara da Gamy, rzemieślników z Jamestown (reprezentowanych przez Roberta z Kurpi), Michała Boyma, Krzysztofa Arciszewskiego, Maurycego Beniowskiego, Józefa Warszewicza, Jana Stanisława Kubary, Benedykta Dybowskiego oraz Juliana Fałata. Historie władców, krzyżowców, mnichów, podróżników, osadników, cesarskich wysłanników czy malarzy są ułożone chronologicznie i przenoszą czytelnika m.in. do Skandynawii, Bliskiego Wschodu, Złotej Ordy, Indii, Brazylii, Chin, rejonu Bajkału, Kamczatki, Madagaskaru, Ameryki Środkowej, Polinezji, Alaski, Singapuru czy Japonii.

Różnorodność poszczególnych opowieści jest kolejnym atutem książki. Postacie są wyraziste, a autorzy przedstawili klarownie najważniejsze epizody z ich wędrówek po świecie. Wspomniana na początku atrakcyjność wizualna pobudza wyobraźnię i uzupełnia obraz świata zamieszczony w książce, co tylko potwierdza zamieszczony na tylnej okładce cytat: ?Duma z odwagi i osiągnięć Polaków ? na tle najpiękniejszych krajobrazów świata.?

Czytając ?Poza Horyzont. Polscy Podróżnicy? nie da się nie zauważyć, że jest autorstwa dwóch osób, co wyraźnie widać w stylu i słownictwie. Nie oznacza to jednak mankamentu, a w mojej subiektywnej opinii ? wręcz przeciwnie, gdyż jest od dostosowany do czasu historycznego opisywanych postaci, z których najstarsze i najnowsze chronologicznie dzieli prawie dziesięć wieków historii.

Podsumowując, książka jest bardzo klimatyczna i oprócz wrażeń intelektualnych, na pewno będzie stanowić ozdobę na niejednej półce. Polecam ją pasjonatom historii ogólnej, jak i osobom poszukującym interesujących faktów z życia Polaków, mających wpływ na kształtowanie się ?Nowego Świata?. Na pewno jest specyficzna i trzeba przyzwyczaić się do jej formy, ale później zostaje sama przyjemność z eksploracji kolejnych światów z naszymi bohaterami.

JOANNA ŁENYK-BARSZCZ ? filozof i kulturoznawca, podróżnik. Odwiedziła Amerykę Południową, Centralną i Amerykę Północną. Koleją transsyberyjską pokonała przestrzenie Azji. Pływała z rybakami po Bajkale. Przemierzyła mongolski step. Autorka publikacji podróżniczych i filozoficznych.

PRZEMYSŁAW BARSZCZ ? leśnik i przyrodnik. Prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej. Autor licznych artykułów przyrodniczych i historycznych (m.in. tygodnik ?wSieci?, miesięcznik ?Fronda?, ?Mały Gość?, periodyki dla dzieci niewidomych: ?Promyczek? oraz ?Światełko?). Popularyzator polskiej (i nie tylko) przyrody. Z Indianami Warao pływał po delcie Orinoko.


polscy-podroznicy-okladka-1-360x544Autorzy: Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz

Tytuł: Poza Horyzont. Polscy Podróżnicy

Wydawnictwo: Fronda Wydawnictwo

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-93584758

Liczba stron: 351

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.