Joel Levy ?50 typów broni, które zmieniły bieg historii? – recenzja

?50 typów broni, które zmieniły bieg historii? to przegląd najbardziej znaczących typów broni, które zmieniły bieg historii – bogato ilustrowana, zawierająca specyfikacje techniczne oraz kategorie określające zastosowanie danego rodzaju broni książka autorstwa Joela Levyego to opowieść o broni, która zmieniała i zmienia oblicze świata.

Wydana we wrześniu 2016 roku nakładem Wydawnictwa Alma-Press książka Joela Levyego to bogato ilustrowany przegląd broni prezentujący pięćdziesiąt rodzajów uzbrojenia, które towarzyszą naszej cywilizacji i wywierają głęboki wpływ na kształt konfliktów i bieg historii ludzkości.

Książka rozpoczyna się od wykonanego w ciekawej oprawie graficznej spisu treści – znacznie ułatwiającego nawigację po lekturze . gdzie każdy z pięćdziesięciu opisanych w tym przeglądzie rodzajów broni opatrzono odpowiednim obrazem. Wstęp to przede wszystkim próba ukazania motywów jakie kierowały autorem przy tworzeniu tej książki – tłumaczy on, w jaki sposób zorganizował on zawartą w przeglądzie listę oraz istnienie kategorii określających zastosowanie danego rodzaju broni. Część właściwa tj. przegląd 50 rodzajów broni, które zmieniły bieg historii to kilkustronicowe opisy, poparte zdjęciami, rysunkami, czy też specyfikacjami technicznymi.

Autor opisuje rodzaje broni poczynając od pierwszego prehistorycznego toporka po granat ręczny, od średniowiecznych machin oblężniczych po czołgi, od broni białej po broń palną, od pocisków rakietowych po broń precyzyjną i bombę atomową. Autor idzie także z duchem czasu i wskazuje takie rodzaje broni jak bezzałogowe statki latające oraz roboty, które z biegiem czasu będą odgrywać coraz większą rolę w nie tylko na polach bitew, ale i w historii gatunku ludzkiego. Książka kończy się indeksem, spisem literatury, ciekawych witryn internetowych oraz właścicieli praw autorskich do zdjęć w niej zamieszczonych.

 

OCENA:

Książka Joela Levyego to bez wątpienia ciekawa i kusząca propozycja dla wielbicieli broni, pozwalająca na spojrzenie na kwestię „osobistej i nie zawsze spójnej interpretacji” słowa broń przez autora. Przedstawione w przeglądzie 50 rodzajów broni to moim zdaniem logiczna i trafiona lista prezentująca towarzyszące i wpływające na kształt cywilizacji konflikty – opisy nie nudzą, wręcz przeciwnie pobudzają ciekawość. Ciekawym aspektem tej lektury było przyporządkowanie przez autora każdemu z opisywanych rodzajów broni kategorii określających ich zastosowanie – od społecznego po taktyczne. Kolejnym plusem jest naprawdę bogata oprawa graficzna – w książce zajdziemy zarówno zdjęcia jak i rysunki, oraz specyfikacje techniczne.

Polecam serdecznie !!!

43542352

Autor: Joel Levy

Tytuł: 50 typów broni, które zmieniły bieg historii

Wydawnictwo: Alma-Press

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-629-1

Liczba stron: 224

Format: 17 x 23 cm

      >>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.