Jordan Babula ?Sabaton – Lwy północy? ? recenzja

W połowie czerwca na księgarskich półkach ukazała się książka o dosyć rozpowszechnionym w Polsce szwedzkim zespole heavymetalowym – Sabatonie. Niektórzy  przechodząc po kolejnych alejkach księgarni lub przeglądając możliwe kupno jakiejś lektury na trwający już albo zbliżający się wypoczynek/urlop zobaczyli jej okładkę i być może pomyśleli z wstrętem o czystej faktografii, realizowanej w 300-stronicowej książce o zespole, który (kolokwialnie mówiąc) śpiewa sobie o wojnie. Ta książka taka nie jest.

Jest zrealizowana w zdecydowanie luźniejszej formie, a co ważniejsze przez osobę, która „obracała się” trochę w branży muzycznej i wytyka pewne sprzeczności, niejasności wychodzące z wywiadów, dodatkowo wtrąca pewne ciekawostki i zwroty humorystyczne dla zaciekawienia czytelników, często dosyć niecenzuralne i niesalonowe. Z książki tej między innymi możemy np. dowiedzieć się o szalonej trasie zespołu w USA (po której mają nietypowe pamiątki do dziś), w jakim wieku był wokalista gdy pierwszy raz spoufalił się z dziewczyną albo co łączy muzyków z „Sabatonu” z mieszkańcami Grudziądza.

Poznajemy historię młodych jeszcze chłopców z małej górniczej miejscowości Falun w środkowej Szwecji, których łączyła  muzyka i pasja do „ciężkich brzmień”. W książce opisane są ich początki, rozwój, spontaniczne przygody z koncertem, załamania jak i w końcu szczyt sławy i transformacja do zespołu i stylu, który znamy do dziś z piosenek 40:1 lub Uprising. Cytując: „Sabaton przypomina wiele innych zespołów, ale żaden inny zespół nie przypomina Sabatonu”.

Istotnie wiele osób słuchających ich utworów, szczególnie z Polski przyzna, że to nie jest to zwykła heavy metalowa  grupa. W swoich utworach posiadają taki wachlarz jak: poważny hymn o holokauście „Final Solution”, balladę „Hammer Has Fallen” oraz „A Lifetime Of War”, folkowy ” Gott Mit Ums” czy kilka klasycznych metalowych tzw. „zrzynaczy” i „coverów” dla różnorodności.

Akurat w Polsce zespół zdobył wielu zagorzałych i wiernych fanów. O relacji z Polską i jej mieszkańcami nie mogło zabraknąć miejsca w tej książce. I istotnie jest wiele nawiązań, jak i przyjemnych ukłonów w stronę Polaków od szwedzkich muzyków. Polski wątek w wywiadach jest rozwijany często z samej inicjatywy Sabatonu, a w odpowiedzi na ich koncertach możemy widzieć zarówno „metalowców”, jak i rodziny z dziećmi oraz młodzieżą niezwiązaną z żadną z subkultur. Zespół ma także w Polsce zorganizowany fanklub „Polish Panzer Batalion”, który był chwalony za organizacje przez ich muzyków.

Sama książka jest zbudowana z 16 rozdziałów (zazwyczaj jeden rozdział opowiada dzieje z jednego roku działania zespołu), utrzymywanych w zasadzie chronologicznej oraz 4 dosyć solidnie dopracowane bonusy, w których zawiera się m.in wykaz wszystkich albumów zrealizowanych co ciekawe w pewnej konwencji czy to „Carolus Rex”- opiewający blaski i cienie Szwecji u szczytu swej potęgi, czy „Art of War” realizująca konwencję chińskiego traktatu napisanego przez myśliciela  Sun Tzu ” Sztuka wojny” klasyka wojennego rzemiosła, ale to pewnie już  fani „Sabatonu” wiedzą. Ponadto książka wzbogacona jest w zdjęcia z życia zespołu, kolorowe ilustracje płyt oraz liczne wywiady i osobiste przeżycia ze spotkania z grupą. Niezwykle wartościowym bonusem jest opis wszystkich utworów pod względem merytorycznym i historycznym, zawierający wielu wspaniałych bohaterów z historii  wojen , część już spopularyzowanych również dzięki ich muzyce, ale i wielu tych jeszcze nie odkrytych… a Ci są równie ciekawi.

Krótko mówiąc, jeśli jesteś osobą chcącą zaznajomić się historią, mentalnością, dorobkiem Sabatonu na wakacje, tuż przed wydaniem nowej płyty „The Last Stand”(próbka nowego utworu o skrzydlatej husarii można posłuchać internecie) już w tym roku ta pozycja jest dla Ciebie. Minusem  może być  moment  książki (gdzieś 3/4 tekstu),  gdy tekst zamienia się suchą relację nowych koncertów i dokonań, ale przy muzyce ukochanego zespołu mam nadzieję, że ten czas szybko minie.


sabatonAutor: Jordan Babula

Tytuł: „Sabaton. Lwy północy”

Wydawnictwo: In Rock

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-6437-3381

Liczba stron: 296 + 3 wkładki po 8 stron ze zdjęciami

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<