Józef Białoskórski „Hiszpańska Legia Cudzoziemska” – recenzja

Książka autorstwa Józefa Białoskórskiego pod tytułem Hiszpańska Legia Cudzoziemska opowiada o żołnierzach Hiszpańskiej i Francuskiej Legii Cudzoziemskiej.. formacji składających się w większej części z szumowin, ludzi niewrażliwych, którzy do pijaństwa, rozpusty, grabieży i wyrzynania ludzi przyzwyczajeni są od lat. 

W tym roku nakładem wydawnictwa RYTM ukazała się kolejna książka autorstwa Józefa Białoskórskiego pod tytułem Hiszpańska Legia Cudzoziemska. Nowe dzieło starszego sierżanta Józefa Białoskórskiego, powstańca śląskiego, który ? zwerbowany podstępem ? trafił do Legii Cudzoziemskiej, opowiada o wymagającej służbie w tej formacji. W krótkim ? bo zawartym na blisko 150 stronach ? opisie tej służby, autor ukazuje piekło, przez jakie przechodzili legioniści podczas służby na terenie Afryki Północnej. Istotnym elementem powieści jest przedstawienie przez autora sylwetek kolegów z Polski, którzy z własnej lub przymuszonej woli wstępowali w szeregi Legii Cudzoziemskiej.

Obie Legie, francuska i hiszpańska, składają się w dużej części z ludzi niewrażliwych, bezwzględnych, którzy do pijaństwa, rozpusty i grabieży przyzwyczajeni są od lat, a w Legii mogą dawać upust swym często kryminalnym instynktom. W Legii można ujrzeć wiele zdarzeń, których nie wymyślą pisarze o najbujniejszej fantazji. 

Książka starszego sierżanta Białoskórskiego opowiada nie tylko o ciężkich walkach z Arabami na pustynnych terenach Afryki, ale przede wszystkim pozwala na dostrzeżenie prawdziwych różnic w pomiędzy żołnierzami Hiszpańskiej i Francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Różnic widocznych zarówno w wyszkoleniu, codziennej służbie, morale i dyscyplinie panującej wśród legionistów.

Opinia?

Hiszpańska Legia Cudzoziemska to niecodzienna opowieść o służących w Hiszpańskiej i Francuskiej Legii Cudzoziemskiej żołnierzach. Obie Legie, tak francuska, jak i hiszpańska ? jak twierdzi sam autor ? składają się w większej części z szumowin, ludzi niewrażliwych, którzy do pijaństwa, rozpusty, grabieży i wyrzynania ludzi przyzwyczajeni są od lat. Przyznam szczerze, że nigdy specjalnie nie interesowała mnie tematyka Legii Cudzoziemskiej. Dawno też nie czytałem tak małej, bo blisko 150 stronicowej lektury. Przeczytanie książki zajęło mi zaledwie jeden lipcowy wieczór. Opisy bitew, choć ciekawe, bo pozwalające poznać realia tamtych czasów nie przykuwały jednak znacznej części mojej uwagi. Jak wspomniałem wyżej w bardzo zwięzłym opisie, w książce Białoskórskiego zawarto opisy Polaków służących w Legii Cudzoziemskiej oraz bardziej lub mniej świadome porównania formacji francuskiej i hiszpańskiej. To właśnie te dwa czynniki zadecydowały o tym, że nie nudziłem się podczas lektury.

Kim byli Polacy służący w Legii Cudzoziemskiej u boku starszego sierżanta Białoskórskiego? Jak wyglądały potyczki z „Arabami” w gorących piaskach pustyni Afryki Północnej? Czym różnił się legionista z Francuskiej Legii Cudzoziemskiej od swojego odpowiednika w formacji Hiszpańskiej? Na te jak i wiele innych nurtujących was pytań dotyczących Legii Cudzoziemskiej bez wątpienia odpowie wam autor, Józef Białoskórski w swojej najnowszej książce pod tytułem Hiszpańska Legia Cudzoziemska.

Zapraszam do lektury i polecam serdecznie! Adrian Blicharz


Autor: Józef Białoskórski

Tytuł: Hiszpańska Legia Cudzoziemska

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Oprawa miękka 

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-709-7

Liczba stron: 152

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.