Kacper Śledziński – „Wyklęta Armia. Odyseja żołnierzy Andersa” – Recenzja

„Wyklęta Armia. Odyseja żołnierzy Andersa”  to najnowsza książka Kacpra Śledzińskiego autora bestsellerowych „Cichociemnych”, „Tankistów”, „Czarnej Kawalerii i „Odwagi Straceńców”. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego kto żywo interesuje się historią Armii Andersa. Śledziński w swojej niezwykle poruszającej książce opisuje w charakterystyczny dla siebie lekki i wciągający sposób historię żołnierzy Generała Andersa, którzy pomimo zdrady sojuszników swoim męstwem, odwagą i uporem wiele razy przechylali szalę zwycięstwa na stronę aliantów. 

Temat Armii Andersa to temat rzeka. Na rodzimym rynku wydawniczym pojawiło się wiele pozycji opisujących dzieje żołnierzy Generała Władysława Andersa. Pasjonatom historii może się wydawać, że o tych jakże ważnych dziejach polskiego oręża napisano już wiele, jeśli nie wszystko, otóż nie. Dzięki najnowszej książce Kacpra Śledzińskiego możemy poznać monumentalną historię Armii Andersa od innej strony. Strony pełnej gorzkiej chwały ze odniesionych zwycięstw i cierpienia tysięcy osób, które opuściły piekło Związku Radzieckiego.

Książka podzielona została na 4 części. Każda z nich składa się od kilku do kilkunastu rozdziałów (wszystkich jest 50).  Najnowsza pozycja K. Śledzińskiego to nie tylko losy żołnierzy Andersa, ale również poruszające losy tysięcy cywili i rodzin żołnierzy, którzy wraz z armią ewakuowali się z kraju Rad.

Każda z części dotyczy różnych etapów historii tytułowej Wyklętej Armii. W pierwszej czytamy o kampanii wrześniowej, ataku Stalina na Polskę, zsyłkach ludności wgłąb Związku Radzieckiego. Druga to poruszający opis losów jeńców i zesłanych Polaków, losów więzionego gen. Andersa, kulisy podpisania układu Sikorski-Majski, trudne kulisy tworzenia Polskiej Armii oraz exodus żołnierzy i cywilów z sowieckich terenów na Bliski Wschód. W trzeciej części czytelnicy mogą przeczytać o szkoleniu i organizacji polskich oddziałów pod we współpracy z Zjednoczonym Królestwem. W czwartej i ostatniej części autor przedstawia walki II Korpusu Polskiego na ziemi włoskiej od Monte Cassino po Bolonię. We wszystkich rozdziałach czytelnik może przeczytać o rozgrywkach Wielkiej Trójki w sprawie Polski i jej granic co jest zdecydowanie najbardziej gorzką częścią tej pozycji.

Kacper Śledziński po sukcesach swoich poprzednich książek po raz kolejny podnosi poprzeczkę. W „Wyklętej Armii” potrafił połączyć lekkość swojego pióra i wciągającą narrację z dbałością o fakty i szczegóły historyczne. Zdecydowanie książka której dotyczy ten tekst nie jest kolejną pozycją o historii Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej. Jest to całościowy opis jakże monumentalnej historii Armii Andersa. Książka ta to nie tylko opisy walk, kulisy wielkiej polityki, ale również historie zwykłych Polaków, których wojna doświadczyła w okrutny sposób. Ludzie Ci widzieli w osobie Generała Władysława Andersa i jego żołnierzach szansę na powrót do ukochanej ojczyzny  i ocalenie ze stalinowskiego piekła.

„Wyklętą Armię” czyta się jednym tchem. Styl w jakim napisana jest książka umożliwia wczucie się ówczesne realia Wielokrotnie czytelnik może wzruszyć się przeżyciami Polaków doświadczyli okrucieństwa zsyłki wgłąb Związku Radzieckiego, katorżniczej pracy i długiego szlaku nadziei, szlaku który miał prowadzić do wolnej Polski.

Polecam serdecznie!

Autor: Kacper Śledziński

Tytuł: Wyklęta Armia. Odyseja żołnierzy Andersa

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-240-4185-5

Liczba stron: 544

>>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Komentarze

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.