Kacper Śledziński, „W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP” – recenzja

Zagadnienia związane z tajnymi służbami, szpiegostwem czy też wojnami wywiadów od zawsze wzbudzają zainteresowanie i pobudzają wyobraźnię. Kiedy w grę wchodzi czynnik polski tematy te stają się jeszcze ciekawsze. Tak właśnie jest w przypadku najnowszej książki Kacpra Śledzińskiego pt. ?W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP?.

Autor dał się poznać z jak najlepszej strony dzięki takim bestsellerowym książkom jak: ?Cichociemni?, ?Czarna kawaleria?, ?Odwaga straceńców? czy też ?Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa?. Zatem z wielką ciekawością sięgnąłem po jego najnowszą książkę, której tematem przewodnim są zmagania wywiadu odrodzonej II Rzeczypospolitej z III Rzeszą i Związkiem Radzieckim.

Książka składa się z dwudziestu siedmiu rozdziałów. Podczas lektury poznajemy najważniejsze osoby jakie decydowały o sile i sukcesach polskiego wywiadu w dwudziestoleciu międzywojennym. Oprócz najbardziej znanych oficerów takich jak Jerzy Sosnowski czy Jan Żychoń poznajemy losy szpiegów takich jak major Rafał Protassowicki, który wykonywał wręcz tytaniczną pracę na terenie ZSRR, prowadząc zmagania z sowieckimi służbami. W trakcie lektury zagłębiamy się w największe sukcesy polskiego wywiadu jakimi były niewątpliwie raporty Sosnowskiego i jego siatki współpracowników, czy też Żychonia i jego ludzi z ekspozytury nr 3 w Bydgoszczy ze swoistym cr?me de la cr?me  jakim była akcja ?Wózek?. Na kartach swojej najnowszej książki Śledziński nie zapomniał o cichych bohaterach jakimi byli działający pod przykrywką polskich ambasad agenci. Ich mrówcza praca pozwalała na doskonały ogląd sytuacji politycznej w Europie, aż do wybuchu II wojny światowej. Fakt, że pozyskiwane informacje w skutek prowadzonej polityki zagranicznej pozostawały często lekceważone przez ministra Becka, nie może im odbierać dobrze spełnionego obowiązku. W książce nie zabrakło twórców największego polskiego sukcesu przed II wojną światową, czyli Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego. Poznajemy więc krok po kroku drogę do sukcesu pogromców Enigmy.

Książka nie jest oczywiście panegirykiem na temat polskich tajnych służb. W narracji pojawiają się również bolesne wpadki, które towarzyszyły polskim służbom. Największą porażką był udział Polaków w operacji MOR-Trustu, bowiem dał Sowietom doskonały ogląd na organizację i sposoby działania polskiej sieci wywiadowczej w Związku Radzieckim. Również inwigilacja polskich kluczowych ministerstw przez kilkudziesięciu ludzi szpiegujących na rzecz Sowietów nie jest powodem do dumy. O pomstę do nieba woła również pozostawienie na pastwę Niemców w Forcie Legionów archiwum polskiego wywiadu!

Oczywiście to tylko część z ogromnego tematu jaki przedstawił Nam autor. Styl pisarski jaki prezentuje Kacper Śledziński sprawia, że książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, dlatego polecam ją wszystkim miłośnikom historii!


Recenzja pierwotnie ukazała się na profilu Polscy żołnierze w czasie II wojny światowej

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.