AH-64 Apache /Fot. U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Andy Dunaway

Katastrofa AH-64 Apache w Jemenie

W poniedziałek, w dniu 25 lipca br. rządowa Saudyjska Agencja Prasowa potwierdziła, że w Jemenie rozbił się śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache należący do lotnictwa wojsk lądowych Arabii Saudyjskiej – w wyniku katastrofy śmierć ponieśli obaj członkowie załogi.

Boeing AH-64A Apache. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Boeing AH-64A Apache. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Wczoraj, tj. w poniedziałek, w dniu 25 lipca 2016 roku w Jemenie w gubernatorstwie Marib na wschód od Sany, rozbił się śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache należący do saudyjskich sił zbrojnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej ogłosiło, że do katastrofy doszło w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi oraz, że w jej wyniku zginęli dwaj członkowie załogi szturmowej maszyny – Flight Lieutenant Ayman Al-Fifi i Flying Officer Mohammad Al-Hassan. Z kolei siły rebeliantów Huti walczących z międzynarodową koalicją z Arabią Saudyjską na czele twierdzą, że to oni zestrzelili saudyjską maszynę.

Poniedziałkowa katastrofa jest drugim przypadkiem potwierdzonej oficjalnie przez władze utraty śmigłowca szturmowego AH-64 Apache przez wojska Arabii Saudyjskiej. Pierwszy przypadek utraty szturmowego Apache zanotowano w sierpniu 2015 roku, wówczas saudyjska maszyna rozbiła się podczas misji patrolowania granicy w prowincji Dżizan.

Należące do lotnictwa wojsk lądowych Arabii Saudyjskiej śmigłowce szturmowe AH-64 Apache zostały rozmieszczone w Adenie, skąd prowadzą operacje bliskiego wsparcia z powietrza dla sił koalicji walczących z rebeliantami na południu kraju.

AH-64 Apache to śmigłowiec szturmowy zbudowany w układzie klasycznym (tandem) przeznaczony do prowadzenia operacji niszczenia broni pancernej i prowadzenia misji bliskiego wsparcia oddziałów wojsk lądowych. Maszyny zostały uzbrojone w automatyczne działko M230 kal. 30 mm, przeciwpancerne pociski kierowane Hellfier/Hellire II, niekierowane pociski rakiertowe Hudra 70, oraz pociski rakietowe FIM-92 Stinger/AIM9L Sidewinder. Jak pokazują oficjalne dane, lotnictwo wojsk lądowych Arabii Saudyjskiej wykorzystuje 94 śmigłowce AH-64 Apache.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.