F-16 należący do 52. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego podczas startu z macierzystej bazy / Wikimedia Commons.

Katastrofa amerykańskiego F-16 w Niemczech

W północnej części Bawarii rozbił się F-16, należący do 52. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego USAF z bazy lotniczej Spangdahlem. Pilot katapultował się i nie odniósł poważnych obrażeń.

Wypadek nastąpił o godzinie 9:38 czasu lokalnego (GMT+1). Samolot spadł około trzystu metrów od zabudowań w miejscowości Bayreuth.

Dowództwo amerykańskich sił w Europie rozpoczęło dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy. Według świadków wypadku z samolotu wydobywały się płomienie, a pilot kilkukrotnie próbował uruchomić ponownie silnik.

52. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego USAF (52nd Fighter Wing; 52 FW) stacjonuje w bazie lotniczej Spangdahlem, znajdującej się w odległości około 140 kilometrów na zachód od Frankurtu nad Menem (w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat).

Zdjęcie wykonane niedaleko miejsca katastrofy tuż po zdarzeniu / Źródło: CNN

Zdjęcie wykonane niedaleko miejsca katastrofy tuż po zdarzeniu / Źródło: CNN

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.