F-16C Fighting Falcon. /Fot. SAC Helen Farrer RAF Mobile News Team/MOD

Katastrofa F-16 w Turcji [FOTO+WIDEO]

W poniedziałek, w dniu 12 grudnia br. nieopodal bazy lotniczej Diyarbak?r w południowo-wschodniej Turcji rozbił się myśliwiec wielozdaniowy F-16 Fighting Falcon należący do tureckich sił powietrznych – do zdarzenia miało dojść podczas podejścia do lądowania po rutynowym locie treningowym.

W poniedziałek, w dniu 12 grudnia br. około godziny 14:30 czasu lokalnego nieopodal bazy lotniczej Diyarbak?r w południowo-wschodniej Turcji, około 80 mil (128 km) na północ od granicy z pogrążoną w wojnie domowej Syrią rozbił się myśliwiec wielozdaniowy F-16 Fighting Falcon należący do tureckich sił powietrznych. Według lokalnych mediów maszyna wracała z rutynowego lotu treningowego ? do katastrofy miało dojść na dystansie około 3 kilometrów od portu lotniczego, podczas podchodzenia do lądowania. Natychmiast po zdarzeniu na miejsce katastrofy wysłano ekipy ratownicze oraz siły bezpieczeństwa ? komercyjne loty z lotniska w Diyarbak?r są przekierowywane do innych portów lotniczych.

Jak wynika z informacji podawanych przez agencje prasową Andolu, pilot tureckiego myśliwca zdołał katapultować się przed katastrofą ? choć nie odniósł obrażeń, został przetransportowany do szpitala, gdzie zostanie poddany rutynowym badaniom. Maszyna należała do 8. Skrzydła Lotniczego stacjonującego w porcie lotniczym Diyarbak?r wyposażonego w myśliwce wielozadaniowe F-16C Fighting Falcon, samoloty transportowe CASA CN-235M-100, a także śmigłowce AS-532 Cougar Mk.1. Obecnie nie wiadomo co było przyczyną katastrofy, ale lokalne tureckie media spekulują, że doszło do niej w wyniku usterki technicznej.

Źródło: Andolu Agency | Fighter jet crashes in SE TurkeyCRI English.COM | F-16 fighter jet crashes in SE Turkey

Zobacz także:

 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.