Sześć myśliwców wielozadaniowych F16 Fighting Falcon z bazy lotniczej Luke w Arizonie, nad bazą lotniczą Holloman w stanie Nowy Meksyk w dniu 16 czerwca 2015 roku. (U.S. Air Force photo by Senior Airman Aaron Montoya / Released)

Katastrofa myśliwca F-16 w stanie Nowy Meksyk

Myśliwiec wielozadaniowy Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon wchodzący w skład 56. Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego w bazie lotniczej Luke (w stanie Arizona) rozbił się w środę rano w stanie Nowy Meksyk. Pilot zdołał się katapultować, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

F-16 rozbił się w środowy poranek o godzinie 8:45 niedaleko Salinas Peak, około 45 mil na północny zachód od bazy lotniczej Holloman w stanie Nowy Meksyk. Arlen Ponder, rzecznik bazy lotniczej Luke, potwierdził, że zespoły reagowania kryzysowego odnalazły pilota w dobrym stanie. Ponder wspomniał o obrażeniach, lecz zapewnił, że życiu pilota nic nie zagraża. Po odnalezieniu przez służby ratownicze pilota, przetransportowano go do najbliższego miejscu katastrofy szpitala, gdzie udzielona została mu pomoc medyczna.

Wiadomo już, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) zajmą się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy. Wybór zespołu śledczego zostanie uzależniony od wiedzy opartej o różne specjalizacje wykorzystywane przy badaniu wypadków myśliwców F-16.

Siły Powietrzne nie do tej pory nie ujawniły nazwiska pilota, ale wiadomo, iż pochodzi on z bazy sił powietrznych w stanie Nowy Meksyk, jest przypisany do 314. Eskadry Myśliwskiej, jednej z dwóch eskadr wchodzących w skład 56. Skrzydła Myśliwskiego. Według oświadczenia bazy w czasie katastrofy wart 24 mln USD myśliwiec nie prowadził misji treningowej i nie przenosił żadnego uzbrojenia. Nie doszło także do żadnych zniszczeń na ziemi jakoż myśliwiec poruszał się po zastrzeżonej przestrzeni powietrznej i spadł w rejonie poligonu rakietowego White Sands.

Ta katastrofa to drugi wypadek z udziałem myśliwców z bazy lotniczej Luke w ciągu ostatnich dwóch lat. Winą za poprzedni wypadek lotniczy który miał miejsce w dniu 26 czerwca 2013 r. USAF obwiniły pilota instruktora, który przejął stery po wystąpieniu kłopotów. Wówczas powołany do wyjaśnienia przyczyn katastrofy zespół ekspertów ustalił, że do katastrofy doszło, gdy trzy małe ptaki uderzyły w silnik maszyny co spowodowało obniżenie wydajności silnika. Kolizja z ptactwem miała miejsce tuż po starcie myśliwca w ramach prowadzonych ówcześnie ćwiczeń. W tym wypadku z 2013 roku pilot instruktor i pilot uczeń również katapultowali się tuż przed tym, jak dwumiejscowy myśliwiec F-16 rozbił się około 9 mil na północy-zachód od bazy.

Baza sił powietrznych Luke robi miejsce dla nowych myśliwców 5. generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II i przebazowuje wiele ze stacjonujących tam myśliwców do bazy lotniczej w Holloman dla celów treningowych. Loty myśliwców F-16 z tej bazy rozpoczęły się w listopadzie 2014 roku. Jak donosi rzecznik bazy Luke w ubiegłym miesiącu baza posiadała 79 myśliwców F-16 oraz 32 myśliwce F-35.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.