MiG-31BM rosyjskich sił powietrznych. / Wikimedia Commons.

Katastrofa MiG-31 na Kamczatce

W dniu 30 października br., doszło do katastrofy ciężkiego myśliwca przechwytującego MiG-31 na niedostępnych terenach Kamczatki. Obaj członkowie załogi ocaleli i zostali odnalezieni.

MiG-31 (w kodzie NATO: Foxhound) wykonywał zwykły lot treningowy w dniu 30 października, gdy o godz. 18:38 czasu moskiewskiego (8:38 czasu lokalnego; GMT+12) maszyna zniknęła z radarów kontroli powietrznej.

Służby ratunkowe Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR dotarły do rozbitej maszyny następnego dnia, gdy poprawiła się pogoda w rejonie katastrofy, zidentyfikowanej przez morski samolot patrolowy dalekiego rozpoznania Ił-38 (w kodzie NATO: May). Lotnicy zostali zlokalizowani dzięki odnalezieniu spadochronów i odpalonych przez nich flar sygnałowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji poinformowało w wydanym komunikacie, że obaj piloci zostali ewakuowani do bazy lotniczej Jelizowo w południowej części półwyspu Kamczatka, gdzie personel medyczny określił stan ich zdrowia jako nie zagrażający życiu.

MON na razie odmawia podania informacji nt. prawdopodobnych przyczyn katastrofy, lecz wysoce możliwe jest, że flota MiG-31/MiG-31BM zostanie uziemiona, jak to już wcześniej bywało po wypadku danego modelu samolotu bądź śmigłowca.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.