Wielozadaniowe myśliwce Chengdu J-10 (w kodzie NATO: Firebird), należące do zespołu akrobacyjnego ?1 sierpnia?. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Katastrofa myśliwca J-10 chińskiego zespołu akrobacyjnego

W dniu 12 listopada br. doszło do katastrofy chińskiego wielozadaniowego myśliwca Chengdu J-10 (w kodzie NATO: Firebird), należącego do zespołu akrobacyjnego ?1 sierpnia?. W wypadku zginęła kpt. Yu Xu, pierwsza chińska kobieta-pilot dopuszczona do lotów na tych maszynach.

Prowincja Hebei, Chiny. / Wikimedia Commons.

Prowincja Hebei, Chiny. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 12 listopada br. ok. godz. 10:00 czasu lokalnego (GMT+8) podczas wykonywania rutynowego lotu treningowego w prowincji Hebei na północy Chin, 30-letnia kpt. Yu Xu, pierwsza chińska kobieta-pilot wielozadaniowych myśliwców Chengdu J-10 (w kodzie NATO: Firebird), zginęła w katastrofie swojej maszyny, należącej do zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) o nazwie ?1 sierpnia?.

Zgodnie z doniesieniami Ligi Młodzieży Komunistycznej w prowincji Syczuan, samolot akrobacyjny J-10 runął na ziemię, a Yu Xu zdołała się katapultować, lecz spadochron nie otworzył się prawidłowo i zginęła na miejscu. Lokalne media donoszą, że w dwumiejscowej maszynie był drugi pilot, który zdołał się katapultować poprawnie, po wylądowaniu został ranny i przewieziony do szpitala.

Kpt. Yu Xu (1986-2016) była pilotem zespołu akrobacyjnego ?1 sierpnia? (August 1st lub 81st Aerobatics Team), nazwanego na cześć daty powstania PLAAF, czyli 1 sierpnia 1927 roku. Od maja 2009 roku zespół lata na ośmiu myśliwcach Chengdu J-10. Urodziła się w mieście na prawach powiatu Chongzhou, leżącego 23 km na zachodni południowy zachód od Chengdu, stolicy prowincji Syczuan. Wstąpiła do PLAAF w 2005 roku i w chwili śmierci służyła jako dowódca eskadry. Yu Xu należała do pierwszego rocznika szesnastu kobiet dopuszczonych w Chinach do pilotowania myśliwców odrzutowych, a ona sama pierwszą, która usiadła za sterami J-10. Jej ostatnim występem w barwach zespołu akrobacyjnego ?1 sierpnia? była jedenasta edycja największych chińskich targów lotniczych China International Aviation & Aerospace Exhibition (Airshow China) 2016 w Zhuhai koło Hongkongu, które miały miejsce w dniach 1-6 listopada br.

Yu Xu (1986-2016). / fot. Xinhua

Yu Xu (1986-2016). / fot. Xinhua

Yu Xu (1986-2016). / fot. Xinhua

Yu Xu (1986-2016). / fot. Xinhua

Yu Xu (1986-2016). / fot. Xinhua

Yu Xu (1986-2016). / fot. Xinhua

To nie pierwszy w ostatnich tygodniach wypadek z udziałem chińskiego lotnictwa wojskowego. W dniu 22 października br. doszło do katastrofy samolotu myśliwsko-bombowego JH-7 (w kodzie NATO: Flounder), a w dniu 28 września br. miało dojść do podobnego zdarzenia z udziałem J-10 (czytaj więcej: Katastrofa chińskiego samolotu myśliwsko-bombowego JH-7 [FOTO]).

Źródła:

scmp.com: China?s first female pilot of J-10 fighter jets dies in an air accident

chinadaily.com.cn: Chinese female pilot dies in flight training

Czytaj także:

Airshow China 2016: Publiczny debiut myśliwców 5. generacji J-20 [WIDEO]

Oficjalnie: Myśliwce JF-17 Thunder dla Mjanmy

C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A

Czarny czwartek amerykańskiego lotnictwa ? katastrofy myśliwców zespołów akrobacyjnych Thundebrids i Blue Angels

Nowe myśliwce dla zespołu akrobatycznego Russkije Witjazi [WIDEO]

RAF ograniczył program pokazów Red Arrows na Farnborough Air Show

Katastrofa Su-27 ?Rosyjskich Rycerzy?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.