Mi-24, należący do Sił Powietrznych Republiki Białorusi. / fot. Pinterest/Airliners.net

Katastrofa śmigłowca szturmowego Mi-24P na Białorusi

Agencja lotnicza Avia.pro poinformowała, że w dniu 25 kwietnia br. doszło do katastrofy śmigłowca szturmowego Mi-24P, należącego do Sił Powietrznych Republiki Białorusi.

Położenie Mozyrza i Maczyliszczy na mapie Białorusi. / Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Położenie Mozyrza i Maczuliszczy na mapie Białorusi. / Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Do wypadku doszło około godziny 16:20 czasu lokalnego (15:20 czasu polskiego) w okolicy Mozyrza w obwodzie homelskim (ok. 6 km na północny-zachód od miasta) w południowo-wschodniej części Białorusi. Podczas podchodzenia do lądowania, maszyna została poważnie uszkodzona, jednak obyło się bez ofiar i zniszczeń na ziemi.

Zdarzenie zostało potwierdzone przez urzędników białoruskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, jednak nie podano jego przyczyny. Poinformowano tylko o powołaniu specjalnej komisji, która zbada wypadek.

Z niektórych doniesień wynika, że Mi-24P podchodził do lądowania w czasie silnego wiatru bocznego, który spowodował nadmierny przechył maszyny i jej rozbicie. Siły Zbrojne Republiki Białorusi nie komentują sprawy. Wiadomo tylko, że stacjonowała w 50. Bazie Lotnictwa Mieszanego w Maczuliszcze w obwodzie mińskim. Na rosyjskim portalu społecznościowym VK (WKontaktie) pojawiło się nagranie wideo momentu katastrofy. Można je obejrzeć tutaj.

Siły Powietrzne Republiki Białorusi operowały do tej pory 26 śmigłowcami szturmowymi Mi-24 (w kodzie NATO: Hind), w tym 14 w wersji Mi-24P i 12 w wersji Mi-24W.

Miejsce katastrofy białoruskiego Mi-24. / fot. Avia.pro

Miejsce katastrofy białoruskiego Mi-24. / fot. Avia.pro

13096137_991376277582620_2088308274219584512_n

Wrak rozbitego śmigłowca. / fot. sk.gov.by

Wrak rozbitego śmigłowca. / fot. sk.gov.by

Czytaj także:

Białoruś ostrzy kły

Nowe myśliwce i artyleria rakietowa dla Białorusi

Aleksander Łukaszenko: Białoruś ?nie potrzebuje? rosyjskiej bazy lotniczej

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca Mi-28N w Syrii

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.