UH-60 Blackhawk (United States Army Japan)

Katastrofa śmigłowca UH-60 Blackhawk w Japonii

Śmigłowiec armii Stanów Zjednoczonych rozbił się podczas lądowania na okręcie marynarki wojennej w środę na południu japońskiej wyspy Okinawa. W wyniku katastrofy rannych zostało siedem osób. Rannych przewieziono do szpitala marynarki wojennej. 

Śmigłowiec UH-60 Blackhawk wykonał tzw. ?twarde lądowanie? na pokładzie okrętu transportowego marynarki wojennej ?Red Cloud? około 30 kilometrów na wschód od Okinawy. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez amerykańskie siły w Japonii, sprawę badają już eksperci. Okinawa to dom dla większości z 10 tysięcy wojsk amerykańskich stacjonujących w Japonii. Według oświadczenia rzecznika japońskiej straży przybrzeżnej pozostałe 10 osób znajdujące się na pokładzie śmigłowca nie odniosło obrażeń. Dzięki japońskiemu krajowemu nadawcy NHK możemy zapoznać się z materiałem wideo z miejsca katastrofy. Widać na nim rozbita maszynę na pokładzie okrętu marynarki z oderwanym ogonem. Kadłub zakryto pomarańczową plandeką.

Obecność tak wielu amerykańskich żołnierzy na Okinawie ? więcej niż połowy ze stacjonujących w Japonii 50000 tysięcy amerykańskich żołnierzy ? od dłuższego czasu budzi tarcia na linii Waszyngton – Tokio. Chodzi tu o przestępstwa popełniane przez żołnierzy, wypadki oraz hałas pochodzący z amerykańskich baz. Plan sformowano w 1996 roku pomiędzy rządem USA i Japonii. Uzyskano porozumienie pozwalające na przeniesienie bazy lotniczej amerykańskiej piechoty morskiej z terenów zamieszkanych na mniej rozwinięte obszary. Mieszkańcy Okinawy chcą by, amerykańska baza zniknęła z Okinawy.

Śmigłowiec UH-60 Blackhawk rozbił się podczas misji treningowej około 30 km na południe od Okinawy. (Ryosuke Uematsu/Kyodo News via AP)

Śmigłowiec UH-60 Blackhawk rozbił się podczas misji treningowej około 30 km na południe od Okinawy. (Ryosuke Uematsu/Kyodo News via AP)

Wypadek spowodował wizytę szefa gabinetu premiera Yoshihide Suga na Okinawie. Podjął on rozmowy z lokalnymi władzami, jako głos przeciw relokacji bazy. Od czasu, gdy wyspa powróciła pod japońska kontrolę w 1972 roku, doszło do 25 wypadków z udziałem amerykańskich samolotów wojskowych. Zgodnie ze statystykami lokalnych władz Okinawy wyspa była miejscem ciężkich walk podczas II wojny światowej i została zajęta przez Stany Zjedzone Ameryki na 27 lat.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.