Katy Carr odbyła trasę koncertową po Lubelszczyźnie!

Katy Carr to brytyjska wokalistka i multinstrumentalistka polskiego pochodzenia grająca muzykę łączącą elementy folku i popu. Śpiewa zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Obecnie Katy wraz z grupą Aviators przebywa z trasą koncertową w Polsce; odwiedziła min. Świdnik, Lublin i Kraśnik. Jeden z naszych redaktorów był obecny na wczorajszym koncercie, który odbył się w Kraśniku.

Katy Carr wraz z reżyserką filmu Kazik and the Kommander's Car - Hannah Lovel

Katy Carr wraz z reżyserką filmu Kazik and the Kommander’s Car – Hannah Lovel

Emocjonalnie jest bardzo związana z Polską, rodzinnym krajem swojej matki. W dzieciństwie zafascynowało ją lotnictwo i bardzo chciała zostać pilotem. Już jako nastolatka uzyskała licencję „warrant officer”. Jej inspiracją była Amelia Earhart oraz Amy Johnson. Chciała jak one latać samolotem oraz zostać pilotem w brytyjskich siłach powietrznych Royal Air Force. Wkrótce zrobiła licencję pilota w RAFie, a później także licencję prywatnego pilota. Jej fascynacja do muzyki stała się jednak silniejsza i Katy postanowiła zająć się nią poważniej.

Koncert został poprzedzony emisją filmu „Kazik and the Kommanders Car” reżyserii Hannah Lovel. Film, a także piosenka Kommanders Car zainspirowane były historią Kazimierza Piechowskiego. Piechowski w czerwcu 1942 roku, wraz z 3 innymi więźniami, uciekł z obozu w Oświęcimiu. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa. Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować, wspomniany wyżej 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu.

Katy Carr wraz z grupą Aviators

Katy Carr wraz z grupą Aviators

Piosenkarka promuje aktualnie swoję najnowszą płytę „Paszport”, w której możemy się doszukać wielu wątków historycznych. I tak obok, „O Mój Rozmarynie” czy „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, znalazły się kompozycje własne m.in. utwór dedykowany Piechowskiemu „Kommander’s Car”, utwór „Wojtek”, którego bohaterem jest syryjski niedźwiedź brunatny oraz szeregowiec służący w 2 Korpusie Polskim – Wojtek. Na płycie odnajdziemy także utwór pt. „Mała little Flower” poświęcony Irenie Opdyke (pseudonim „Mała”), jednej z 6 339 Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz jej narzeczonemu Jankowi Ridlowi (pseudonim ?Mercedes Benz?), który zginął w czasie akcji bojowej w maju 1944 roku, na dzień przed zaplanowanym ślubem.

11 października piosenkarka ma zaplanowany występ w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bibliografia:

http://merlin.pl/Paszport_Katy-Carr/browse/product/4,1079934.html#fullinfo
http://www.eska.pl/news/katy_carr_kim_jest_artystka_spiewajaca_pop_i_folk_video/88419
http://www.polskieradio.pl/9/200/Artykul/855643,Wyjatkowy-koncert-Katy-Carr-zobacz-galerie-zdjec
http://www.wsieci.pl/koncert-katy-carr-pnews-362.html
www.wikipedia.pl

Komentarze

Absolwent historii i politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowany geografią polityczną świata i aspektami działalności Unii Europejskiej. Jak sam podkreśla, jego konikiem jest historia III Rzeszy, a także kampanie wyborcze w USA.