Rosyjski MiG-29 / Wikimedia Commons

Kolejna katastrofa MiG-29 w Rosji

Myśliwiec MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) rozbił się w pobliżu lotniska Kuszczewskaja w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji. Pilot zdołał się katapultować, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Według informacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony, samolot był nieuzbrojony i wykonywał planowy lot szkoleniowy. O godzinie 14:37 czasu moskiewskiego (UTC+03:00) MiG-29 należący do 195. Szkolnej Bazy Lotniczej (UAB) roztrzaskał się na bezludnym terenie. Prawdopodobną przyczyną katastrofy była awaria silników.

Dowództwo rosyjskich sił powietrznych (WWS) zawiesiło do odwołania loty wszystkich tego typu samolotów, będących na ich wyposażeniu:

Loty wszystkich MiG-29 zostały zawieszone do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy ? powiedział dowódca WWS, gen. por. Wiktor Bondariew dla agencji Interfax.

To już druga katastrofa tego typu samolotu w Rosji w tym roku. W dniu 4 czerwca br. doszło do katastrofy nieuzbrojonego MiG-29 w pobliżu poligonu Aszułuk w regionie astrachańskim podczas trwających tam ćwiczeń wojsk obrony powietrznej (czytaj więcej: Dwie katastrofy lotnicze w jeden dzień).

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.