Fot. 1st Air Cavalry Brigade "AirCav".

Kolejna rotacja amerykańskich śmigłowców w Europie [FOTO+WIDEO]

Do belgijskiego portu Zeebrugge wszedł amerykański statek transportowy z prawie 90 śmigłowcami szturmowymi i transportowymi, należącymi do 1. Brygady Kawalerii Powietrznej „AirCav”, w ramach drugiej rotacji wzmacniania tzw. wschodniej flanki NATO.

Zeebrugge, Belgia. / Wikimedia Commons.

W czwartek, 19 października br. do belgijskiego portu Zeebrugge wszedł amerykański statek transportowy z 89 śmigłowcami: ciężkimi transportowymi CH-47 Chinook (12), wielozadaniowymi UH-60 Black Hawk (38), ewakuacji medycznej HH-60M Black Hawk (15) oraz szturmowymi AH-64 Apache (24), należącymi do 1. Brygady „AirCav”, 1. Dywizji Kawalerii Powietrznej (1st Air Cavalry Brigade; 1st Air Cavalry Brigade) z Fort Hood w Teksasie. Łącznie personel wojskowy liczy ponad 1.900 żołnierzy wraz z ponad 700 egzemplarzami pojazdów wsparcia.

W dniu 20 października br. śmigłowce dotarły do belgijskiej bazy lotniczej Chievres, która jest pierwszym przystankiem amerykańskich żołnierzy w drodze do wschodnich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, do Niemiec (główna baza i dowodzenie), na Łotwę (80 żołnierzy i 5 UH-60), do Rumunii (50 żołnierzy i 5 UH-60) oraz Polski (100 żołnierzy, 4 UH-60 i 4 AH-64).

Rozmieszczenie drugiej rotacji śmigłowców US Army w Europie było realizowane przez Dowództwo Mobilizacji i Rozmieszczeń (Military Surface Deployment and Distribution Command; SDDC). 1. Brygada Kawalerii Powietrznej (1st ACB) zastępuje sprzęt i ludzi z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade; 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork na kolejne dziewięć miesięcy służby w ramach operacji Atlantic Resolve. Przypomnijmy, że jednostki 10th CAB dotarły na Stary Kontynent w dniu 9 lutego br. (czytaj więcej: Flanka wschodnia NATO: Amerykańskie śmigłowce przybywają do Europy). Drugi transport pojawił się dwa tygodnie później w Niemczech i Grecji (czytaj więcej: Flanka wschodnia NATO: Kolejne amerykańskie śmigłowce już w Europie [FOTO]).

ZDJĘCIA (w bazie lotniczej Chievres):

Fot. 1st Air Cavalry Brigade „AirCav”.

Fot. 1st Air Cavalry Brigade „AirCav”.

Fot. 1st Air Cavalry Brigade „AirCav”.

Fot. 1st Air Cavalry Brigade „AirCav”.

Fot. 1st Air Cavalry Brigade „AirCav”.

WIDEO (w porcie Zeebrugge):

Wideo nr 2

Źródło:

dvidshub.net: 1st Air Cavalry Brigade Arrives In Europe

Czytaj także:

F-22A Raptor wylądowały w Powidzu [FOTO]

Amerykanie przekształcają lekką brygadę piechoty ?Spartans? w pancerną

Amerykańscy żołnierze w Europie testują szwedzki system kamuflażu Barracuda

Niemcy: Największy transport amerykańskiej amunicji do Europy od 20 lat

US Army: roboty tankujące śmigłowce szturmowe

Jednostki US Army w Europie przechodzą na lokalny kamuflaż [FOTO+WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.