Fot. Rheinmetall Defence Electronics GmbH.

Kolejne dostawy zestawów niemieckiego ?żołnierza przyszłości?

W dniu 28 czerwca br. Federalne Biuro do spraw Wyposażenia, Technologii Informacyjnej i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw) podpisało kontrakt z koncernem zbrojeniowym Rheinmetall Defence na dostawy kolejnych zestawów systemu ochrony osobistej i oporządzenia IdZ-ES, w ramach programu niemieckiego ?żołnierza przyszłości?.

W środę, 28 czerwca br. Federalne Biuro do spraw Wyposażenia, Technologii Informacyjnej i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (Das Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr; BAAINBw) podpisało kontrakt z koncernem zbrojeniowym Rheinmetall Defence na dostawy dla Bundeswehry kolejnych zestawów systemu ochrony osobistej i oporządzenia IdZ-ES, w ramach programu niemieckiego ?żołnierza przyszłości?.

Jak głosi komunikat Rheinmetall Defence, podpisany w siedzibie BAAINBw w Koblencji (w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat) kontrakt o wartości 370 mln EUR (w przeliczeniu ok. 1,56 mld PLN) przewiduje dostawy zestawów IdZ-ES dla 68 plutonów piechoty Bundeswehry, które zostaną dostarczone odbiorcy w latach 2018-2020. Oznacza to, że zestawy trafią do 2.460 żołnierzy.

Pierwsze zamówienia zestawów IdZ-ES, BAAINBw złożyła w 2012 roku, weszły na uzbrojenie rok później i zostały sprawdzone w warunkach bojowych w Afganistanie w czerwcu tego samego roku. Trzy zamówienia objęły wyposażenie dla 90 plutonów, z czego każdy został zaprojektowany by zaspokoić potrzeby 10-osobowej sekcji żołnierzy.

Elementy systemu IdZ-ES. / fot. Rheinmetall Defence Electronics GmbH.

IdZ-ES (Infanterist der Zukunft – Erweitertes System), zwany też Gladius, został opracowany przez dział Rheinmetall Defence Electronics i po raz pierwszy zaprezentowany w poprawionej wersji podczas targów zbrojeniowych Eurosatory 2010 w Paryżu.

Pierwsza część zestawu, czyli odzież, oporządzenie i system ochrony osobistej (Bekleidung, Schutz- und Trageausstattung; BST) została zaprojektowany przez Texplorer GmbH (obecnie Blücher System GmbH). Składa się z wciąż udoskonalanej kamizelki kuloodpornej (klasa ochrony balistycznej 1), która w tylnej części zawiera miejsce na komputer, baterie, narzędzia łączności i nawigacji wraz z szyną na uzbrojenie. Istnieją dwie wersje BST: Alpha (dla piechoty zmechanizowanej) oraz Zulu (dla wojsk wojsk specjalnych, spadochronowych i górskich).

Druga część zestawu obejmuje broń osobistą, optykę i optoelektronikę (Waffen, Optik, Optronik; WOO). Jeśli chodzi o broń, to system obejmuje karabinki automatyczne H&K G36, wielkokalibrowe karabiny wyborowe G82 (niemiecka wersja Barrett M82), karabiny maszynowe H&K MG4, granatniki podwieszane H&K AG36, pistolety maszynowe H&K MP7 lub bezodrzutowe granatniki przeciwpancerne PzF 3 (Panzerfaust 3). W zestawy optyczne wchodzą mono- i binokulary, lunety obserwacyjne czy przyrząd do obserwacji na podczerwień. W skład dostępnej optoelektroniki wchodzą natomiast zestawy kierowania ogniem 40 mm, celownik kolimatorowy, noktowizor, celownik na podczerwień, celownik laserowy i kamera termowizyjna.

Ostatnią część zestawu IdZ-ES tworzą narzędzia dowodzenia i kontroli (C4I), o których mowa była wcześniej. Ponadto, żołnierze mają do dyspozycji drony rozpoznawcze klasy mikro, system dźwiękowego namierzania strzelca (Acoustic Shooter Locating System; ACLS). Dzięki modułowej konstrukcji, system IdZ-ES jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb każdego żołnierza i cały czas podłączony do systemu zarządzania walką (Battle Managment System; BMS).

WIDEO:

Źrodła:

rheinmetall-defence.com: Rheinmetall wins multimillion-euro order for more Bundeswehr Future Soldier systems

deutschesheer.de: System „Infanterist der Zukunft – Erweitertes System” (IdZ-ES)

Czytaj także:

Niemcy zainteresowane zakupem myśliwców F-35?

Niemcy: Kolejne Leopardy dla Bundeswehry?

Belgia, Niemcy i Norwegia wspólnie kupią powietrzne tankowce A330 MRTT

Airbus zmodernizuje niemieckie śmigłowce Sea Stallion

Mosty towarzyszące Leguan dla Bundeswehry

Rheinmetall prezentuje film z nowym bojowym wozem piechoty Lynx [WIDEO]

Niemcy zapowiedzieli zwiększenie liczebności Bundeswehry

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.