MD-530F Cayuse Warrior /Fot. U.S. Air Force Photo by Staff Sgt. Perry Aston/Released

Kolejne śmigłowce MD-530 Cayuse Warrior dla Afganistanu

W piątek, w dniu 17 czerwca br. do międzynarodowego portu lotniczego Kabul dotarła dostawa pięciu nowych śmigłowców MD-530 Cayuse Warrior ? śmigłowce przetransportowano na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego C-17A Globemaster IIIz bazy lotniczej Travis (Kalifornia).

Śmigłowce MD-530 Cayuse Warrior dostarczone do Afganistanu wspomogą afgańskie lotnictwo we wsparciu operacji bojowych Afgańskiej Armii Narodowej (ANA). Dostarczone maszyny mogą przenosić pociski zasobniki rakietowe, podwieszane zasobniki z ciężkimi karabinami maszynowymi kal.12,7 mm lub systemami rozpoznania ? maszyny różnią się zatem od wcześniej dostarczonych egzemplarzy.pozbawionych takich możliwości.

Według podpułkownika Billa Ashforda, dowódcy 438. Ekspedycyjnej Eskadry Doradczej, 13 dostarczonych wcześniej śmigłowców zostanie poddanych modyfikacjom mającym na celu przystosowanie ich do przenoszenia takich samych pakietów uzbrojenia jak w przypadku dostarczonych w piątek śmigłowcach. Te pięć nowych maszyn, zwiększy liczbę MD-530 w afgańskim arsenale z 13 do 18 maszyn. Według Ashforda, na początku Afgańczycy byli bardzo sceptyczni co do śmigłowców MD-530, ale z czasem przekonali się co do ich przydatności na polu walki ? piloci codziennie wykonują misje wsparcia dla Afgańskiej Armii Narodowej i eskortują śmigłowce Mi-17.

Śmigłowce zostały wysłane z siedziby firmy MD Helicopters w Mesa (Arizona) i wszystkie 18 maszyn uzbrojono w zasobniki z ciężkimi karabinami maszynowymi kal. 12,7 mm. Pierwsze sześć maszyn dostarczono do odbiorcy, czyli afgańskiego lotnictwa w marcu 2015 roku. Według majora Mitchella Ryana, od 1 marca 2016 roku afgańskie śmigłowce wykonały ponad 150 misji bojowych. Koszt jednego śmigłowca to około 5 mln USD, co sprawia, że MD-530 są ekonomiczne, zapewniając tym samym Afgańczykom możliwość rażenia celów na ziemi.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.