Polscy i afgańscy żołnierze | Źródło: www.isaf.wp.mil.pl
Polscy i afgańscy żołnierze | Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Kolejne sukcesy w Afganistanie

W ostatnich dniach żołnierze XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie mogą poszczycić się kilkoma sukcesami, które znacząco wpłynęły na bezpieczeństwo prowincji Ghazni.

Schwytany terrorysta / Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Schwytany terrorysta / Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, wraz z policjantami z kompanii antyterrorystycznej Afgańskie Tygrysy, rozbili groźną grupę terrorystyczną działającą w mieście i Dystrykcie Ghazni. Siatka terrorystyczna była odpowiedzialna za zamachy na żołnierzy koalicji oraz lokalne władze w Ghazni. W czasie operacji zginął przywódca grupy Zia Mohammad i trzech innych przestępców, a pięciu zostało zatrzymanych.

Z kolei afgańscy agenci z narodowego dyrektoriatu bezpieczeństwa (NDS ? National Directorate of Security) wspierani przez komandosów z Jednostki Wojskowej GROM zatrzymali dwóch terrorystów: Abdula Baki oraz Abdula Basi, którzy są podejrzewani o ataki z użyciem IED. Komandosi GROM-u zatrzymali też Mulle Lalo, poszukiwanego przez afgański wymiar sprawiedliwości.

Przechwycony skład amunicji / Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Przechwycony skład amunicji / Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

To nie jedyne sukcesy polskich żołnierzy. W ostatnim czasie zlikwidowali kilkanaście dużych nielegalnych arsenałów broni. Jednym z nich był obiekt położony w dystrykcie Jaghato w prowincji Ghazni. W czasie dzisiejszej operacji (08.08.2013 r.) przejęto amunicję odłamkowo-burząco-zapalającą do armat przeciwlotniczych, granaty moździerzowe, pociski do dział bezodrzutowych oraz różnego typu rakiety. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie materiały niebezpieczne zostały zniszczone na miejscu. W czasie prowadzenia operacji nie nawiązano kontaktu z przeciwnikiem.

Polski Kontyngent Wojskowy, podobnie jak większość naszych sojuszników z NATO, wycofa się z Afganistanu w 2014 roku.

 


Weterani z Afganistanu / Źródło: YouTube

 

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.