Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87). /Fot. US Navy.

Kolejny atak na amerykański niszczyciel rakietowy USS Mason

W sobotę, w dniu 15 października br. doszło do kolejnego ataku na amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87) przebywający na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego ? informację o trzecim z kolei w ciągu tygodnia ataku na amerykański okręt wojenny ujawnił Szef Operacji Morskich admirał John Richardson.

Jak dowiedziała się amerykańska telewizyjna sieć informacyjna NBC News, niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87) został po raz trzeci ostrzelany przez rebeliantów Huti z terytorium Jemenu ? według NBC News w stronę amerykańskiego okrętu wojennego przebywającego na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego u wybrzeży Jemenu, odpalono co najmniej jeden pocisk rakietowy.

Informację o trzecim w ciągu tygodnia ataku rakietowym na tę samą jednostkę potwierdził Szef Operacji Morskich USA (Chief of Naval Operations) admirał John Richardson podczas mającej miejsce w Baltimore ceremonii włączenia do służby niszczyciela typu DDG-1000, USS Zumwalt (DDG-1000). Admirał Richardson nie ujawnił, ile pocisków rakietowych zostało odpalonych w kierunku okrętu ani na jaką odległość zbliżyły się one do niszczyciela, który przebywa obecnie w rejonie cieśniny Bab al-Mandab wraz z niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke, USS Nitze (DDG-94) – ponadto nie ujawnił jakie kroki podejmą Stany Zjednoczone.

Pierwszy atak na amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87) oraz okręt desantowy USS Ponce (AFSB(I)-15), typu Austin (pełniącego obecnie rolę pływającej wysuniętej bazy, czyli Afloat Forward Staging Base ? przyp. red.) miał miejsce w dniu 9 października br. około godziny 7.00 czasu lokalnego (GMT+3) na północ od cieśniny Bab al-Mandab. W stronę okrętów US Navy z terytorium Jemenu rebelianci Huti wystrzelili dwa chińskie przeciwokrętowe pociski rakietowe C-802 (w kodzie DIA/NATO: CSS-N-8 Saccade). Ostrzał zakończył się fiaskiem, w odpowiedzi amerykański niszczyciel USS Mason wystrzelił dwie rakiety RIM-66 Standard Missile-2 (SM-2) oraz jeden RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) eliminując zagrożenie. Warto zaznaczyć, że ostrzał miał miejsce tydzień po ataku w tym samym rejonie na katamaran transportowy HSV-2 Swift Marynarki Wojennej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (czytaj także: Amerykański okręt wojenny ostrzelany z Jemenu).

Do drugiego ataku doszło w środę, 12 października br. około godz. 18:00 czasu lokalnego ? do ataku rebelianci Huti tym razem wykorzystali dwa pociski manewrujące. Ponownie atak był nieudany, a okręt zdołał się skutecznie obronić. Wówczas sekretarz prasowy Departamentu Obrony USA, Peter Cook wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że ?Ci, którzy grożą naszym siłom powinni wiedzieć, że amerykańscy dowódcy pozostawią sobie prawo do obrony swoich okrętów i będą reagować na to zagrożenie w odpowiednim czasie i we właściwy sposób„.

Na odpowiedź Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych nie trzeba było czekać długo. Inny niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, znajdujący się w rejonie, USS Nitze (DDG-94), otrzymał rozkaz przeprowadzenia ataku rakietowego na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Atak autoryzowany przez prezydenta Baracka Obamę, po konsultacji z sekretarzem obrony Ashtonem Carterem oraz Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Josephem F. Dunfordem, Jr. miał miejsce w czwartek, o godz. 4:00 czasu lokalnego ? USS Nitze (DDG-94) wystrzelił co najmniej 5 rakiet manewrujących typu BGM-109 Tomahawk i zniszczył trzy stacje radarowe. Instalacje zapewniały, wspieranym przez Iran bojownikom, namierzanie amerykańskich okrętów wojennych, znajdujących się w regionie (czytaj także: Kolejny atak na amerykański niszczyciel i odpowiedź US Navy [WIDEO]).


USS Mason (DDG-87)

USS Mason (DDG-87)

USS Mason (DDG-87) jest niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke, należącym do drugiej, zmodernizowanej serii Flight IIA (wariant 5?/62). Okręt został zamówiony w grudniu 1996 roku, prace konstrukcyjne rozpoczęły się w czerwcu 2000 roku ? wodowanie miało miejsce w kwietniu 2001 roku. USS Mason (DDG-87) wszedł do służby w dniu 1 kwietnia 2003 roku. Na pokładzie jednostki znajduje się 380 oficerów i marynarzy. 

Uzbrojenie: Uzbrojenie artyleryjskie jednostki składa się z armaty 127 mm o długości 62 kalibrów, działek kalibru 25 mm, wielkokalibrowych karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm oraz systemu obrony bezpośredniej (CIWS) Phalanx CIWS kalibru 20 mm. Obok przeciwpodwodnych torped Mk 46 okręt okręt może przenosić do 96 pocisków rakietowych RIM-66 SM-2, BGM-109 Tomahawk (TLAM-C/D) lub RUM-139 VL-Asroc. Komponent lotniczy niszczyciela rakietowego USS Mason (DDG-87) skłąda się z dwóch wielozadaniowych śmigłowców morskich SH-60 Sea Hawk.


Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.