F-16C Jastrząb, należący do Sił Powietrznych RP. / Wikimedia Commons.

Komunikat DGRSZ ws. domniemanego zderzenia F-16 z dronem

Zastępca Rzecznika Prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pietrzak wydał komunikat w sprawie medialnych publikacji o zderzeniu myśliwca F-16 z bezzałogowym aparatem latającym.

Treść komunikatu wygląda następująco:

Informujemy, że 15 września br. doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem myśliwca F-16 ze składu 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Po wylądowaniu, które przebiegło bez zakłóceń i zgodnie ze złożonym planem lotu, podczas rutynowego przeglądu myśliwca, technik samolotu zauważył zadrapania na kadłubie maszyny. Nadmieniamy, że podczas lotu pilot nie otrzymał żadnych sygnałów nieprawidłowości lotu, a wszystkie urządzenia działały prawidłowo i lot przebiegał bez zakłóceń.

Zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami powołana została komisja badania incydentów ze składu 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Wstępnie zdarzenie zostało zakwalifikowane do grupy incydentów, które w nomenklaturze lotniczej są najniższą kategorią zdarzeń lotniczych. Jedną z badanych hipotez jest również ta, że podczas lotu mogło dojść do kontaktu z tzw. dronem. Znalezienie przyczyn zdarzenia oraz określenie zaleceń profilaktycznych jest jednym z głównych celów działania powołanej komisji.

Komunikat został wydany w związku z doniesieniami medialnymi o domniemanym zderzeniu Krzesińskiego Jastrzębia z dronem. Wcześniej do takich incydentów z bezzałogowymi aparatami latającymi dochodziło na cywilnych lotniskach Kraków-Balice i Warszawa-Okęcie.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.