Kondycja finansowa państwa islamskiego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych coraz silniejszą rolę odgrywa Państwo Islamskie (ISIS). Ostatnimi czasy portale informacyjne obiegła informacja na temat jego finansów. Według danych do których dotarł Washington Times budżet ISIS wynosi obecnie około 2 miliardów dolarów amerykańskich i na początku roku 2015 zanotowano wzrost o 250 milionów.

>>> Czytaj także: ISIS ? Nowe Islamskie Państwo <<<

Według samych islamistów wzrost ma posłużyć nasileniu walki przeciwko Zachodowi oraz „zachodnim sojuszom”. Całość budżetu ma służyć według danych zebranych przez portal Al-Araby Al-Jadeed dla osób, które zostały we wszelki sposób poszkodowane w wyniku bombardowań oraz działań „sił zachodnich”. ponadto zgodnie z doktryną Islamu pieniądze te należą się także osobom studiującym i mieszkającym poza granicami państw islamskich, co poniekąd wyjaśnia skąd zachodni radykaliści mają środki do życia oraz działania (nie licząc zasiłków z państw w których zamieszkują).

Terytorium aktualnie kontrolowane przez Państwo Islamskie i obszar roszczeń terytorialnych / Źródło: Wikimedia Commons

Terytorium aktualnie kontrolowane przez Państwo Islamskie i obszar roszczeń terytorialnych / Źródło: Wikimedia Commons

O dobrej kondycji finansowej Państwa Islamskiego świadczy powołanie własnego banku o nazwie Islamic Bank, który udziela pożyczek i wymienia waluty, które nie są akceptowane w państwie. Zyski oraz budżet pochodzą przede wszystkim z handlu na czarnym rynku ropą i gazem, nielegalnego obrotu broni, podatków oraz handlu, a także z rabunku mienia w wyniku działań wojennych. Obecnie handel ropą naftową wynosi około 9000 baryłek dziennie po cenie od 15 do 25 funtów. Całość handlu oraz finansów jest kontrolowana przez ministrów oraz ministerstwa.

Według dziennikarzy BBC ważną, ale malejącą rolę w finansowaniu ISIS odgrywają datki przez bogatych sponsorów z państw Zatoki Perskiej. Zmniejszające się datki są spowodowane poczuciem zagrożenia zmniejszenia się roli kluczowych państw w tym regionie takich jak Arabia Saudyjska na rzecz Państwa Islamskiego. Według ostatnich doniesień medialnych jednostki bojowników radykałów są już na terytorium Arabii Saudyjskiej. Obserwując rozwój ISIS można zauważyć, iż nabiera on coraz więcej cech klasycznego państwa.

>>> Czytaj także: Państwo Islamskie ? nowa jakość w zagrożeniu bezpieczeństwa międzynarodowego <<<

Komentarze