Fot. Twitter via @MON_GOV_PL

Konferencja MON ws. pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ?Wisła?

W dniu 31 marca br. w Ministerstwie Obrony Narodowej, z udziałem m.in. Antoniego Macierewicza oraz Williama Schmiedera, prezydenta działu koncernu Raytheon International, Inc., Europe odbyła się konferencja prasowa ws. pozyskania przez Polskę zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot w ramach Programu Operacyjnego obrony powietrznej ?Wisła?.

W piątek, 31 marca br. o godz. 10:00 w Ministerstwie Obrony Narodowej miała miejsce konferencja prasowa ws. pozyskania przez Polskę zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot w ramach Programu Operacyjnego obrony powietrznej ?Wisła?. Wzięli w niej udział: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. Błażej Wojnicz oraz prezydent Raytheon International, Inc., Europe, działu amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company, William Schmieder.

Szef MON zaznaczył, że Polska zakończyła bardzo ważny etap rozmów ws. pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ?Wisła?, które zawarły zaktualizowane, bieżące warunki strony polskiej, po zakończeniu rozmów na ten temat, czyli mniej więcej w końcu tego roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie systemu antyrakietowego Patriot, jeżeli oczywiście wszystkie warunki zostaną dotrzymane i jeżeli oczywiście będą one zgodne z tym zapytaniem ofertowym, jakie składamy.

Wśród podstawowych warunków zapytania ofertowego (Letter of Request; LoR) Macierewicz wymienił uzyskanie przez Polskę sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) już od pierwszego zamówionego zestawu Patriot, podkreślając że ten warunek rozstrzygnięty po długich rozmowach, a Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie. Dodał, że założenie jest także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy, radar dookólny będzie dostarczony począwszy od trzeciej zamówionej baterii, a zamówienie obejmuje osiem baterii, pierwsze dwie mają zostać z czasem zmodernizowane. Szef MON podkreślił, że kluczową kwestią ws. pozyskania systemu antyrakietowego będzie dotrzymanie warunków offsetowych. Dodał, że nie kończymy negocjacji, podstawowe warunki są zgodne z polską racją stanu.

Bartosz Kownacki powiedział, że wdrażanie sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS w Siłach Zbrojnych RP odbędzie się równolegle z podobnym krokiem w US Army, w ramach zaawansowanego partnerstwa polsko-amerykańskiego. Dodał, że w ramach zaktualizowanego LoR, Polska rezygnuje z drogich rakiet GEM-T na rzecz tańszych amerykańsko-izraelskich SkyCeptor, opracowanych na podstawie Stunnera (czytaj także: MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce). Oprócz tego, Polska otrzyma sprawdzone rakiety PAC-3 MSE, zdolne do zwalczania np. rosyjskich rakiet balistycznych Iskander-M. Przez najbliższe miesiące będą trwać negocjacje ze stroną amerykańską ws. warunków offsetowych na produkcję niskokosztowych pocisków przechwytujących (LCI) w Polsce oraz transfer technologii pozwalający na samowystarczalność, z możliwością oferowania ich na rynki trzecie. Kownacki ma nadzieję, że polskie zakłady nie będą montownią tychże rakiet, ale ich producentem, co może być poważnych kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Podobne oczekiwania strona polska ma względem radarów AESA, opartych na technologii azotku galu (GaN), które miałyby być budowane, serwisowane i modernizowane w Polsce.

William Schmieder powiedział, że Polska wybrała sprawdzony w warunkach bojowych i najbardziej zaawansowany system obrony na świecie, którego zdolności nie mogą równać się z żadnym innym systemem tej klasy na świecie. Przedstawiciel Raytheona podkreślił, że system Patriot został użyty w warunkach bojowych przez pięć państw, w tym ostatnio przez Arabię Saudyjską, gdzie od stycznia 2015 roku przechwycił ponad 100 taktycznych rakiet balistycznych podczas różnego rodzaju operacji wojskowych (czytaj także: Arabia Saudyjska zestrzeliła cztery rakiety balistyczne z Jemenu [WIDEO]). Dodał, że Raytheon cieszy się na partnerską współpracę z polskim przemysłem, polskim i amerykańskim rządem, której celem będzie dostarczenie tego systemu obrony tak istotnego dla Polski.

Natomiast według prezesa PGZ S.A., wybór systemu MIM-104 Patriot w ramach programu ?Wisła?, którego 50% ma być zrealizowane w Polsce, zapewni skok technologiczny oraz zapewni rozwój polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu. Dodał, że zakup systemu przez Siły Zbrojne RP jest szansą na rozwój i wprowadzenie nowych technologii przez Polską Grupę Zbrojeniową, która będzie ściśle współpracować z Raytheon Company. Na koniec powiedział, że na chwilę obecną szczegóły rozmów są niejawne.

Źródła:

mon.gov.pl: Pozyskanie systemu WISŁA

pap.pl: Szef MON: Patriot za nie więcej niż 30 mld zł

Twitter.com: Ministerstwo Obrony @MON_GOV_PL

Czytaj także:

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Współpraca rakietowa Polskiej Grupy Zbrojeniowej z MBDA

Nowa oferta konsorcjum MEADS ws. ?Wisły? dla Polski

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.