Koniec polskiej misji wojskowej w RŚA

Dziś w Orleanie nastąpiło pożegnanie przez ambasadora polskiego we Francji  Tomasza Orłowskiego polskiego kontyngentu lotniczego, który uczestniczył w misji wojskowej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Polska misja wojskowa w RŚA rozpoczęła się 1 lutego 2014 r. i brali w niej udział głównie wojskowi z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.  W skład kontyngentu w chodził samolot transportowy C-130E Hercules o numerze bocznym 1502 oraz personel. Polski C-130E Hercules pilotowany był na zmianę przez dwie załogi. Zespołem Alfa dowodził mjr pil. Marcin Szubiński, pełniący jednocześnie funkcję zastępcy dowódcy kontyngentu. Druga załoga to zespół Brawo, na jego czele stanął kpt. pil. Szymon Gajowniczek. Natomiast całością 34-osobowego polskiego kontyngentu dowodził mjr pil. Sławomir Byliniak.

 

 Źrodło: Twitter. com

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.