Ił-214. /Fot. Jinu.raghavan via Wikimedia Commons.

Koniec rosyjsko-indyjskiej współpracy nad transportowcami Il-214

Rosyjskie lotnicze biuro konstrukcyjne Iljuszyn (będące częścią United Aircraft Corporation) zawiesiło współpracę z Indiami, czyli firmą Hindustan Aeronautics Limited (HAL) w ramach programu MTA, nad rozwojem średnich samolotów transportowych Ił-214  – przedsiębiorstwo zdecydowało się na samodzielną kontynuację programu.

Według biura konstrukcyjnego, przedsiębiorstwo rozwinie konstrukcję średniego samolotu transportowego Ił-214 Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej na własny koszt. Firma twierdzi, że zbudowano już model maszyny, a instytut Centralny Instytut Aero-Hydrodynamiczny (TsAGI) przygotowuje się do przeprowadzenia badań tunelowych  samolotu, z wykorzystaniem makiety wyposażonej w silniki PS-90A i PD-14, których testy rozpoczęto w ubiegłym roku.

Co prawda nie ma informacji o przyczynach rosyjsko-indyjskiego rozłamu, ale niepokojące informacje o programie pojawiły się już w styczniu br. gdy przedstawiciel biura konstrukcyjnego poinformował o wstrzymaniu prac nad programem MTA i stwierdził, że jego przedsiębiorstwo spodziewa się, że sprawy przyszłości programu wyjaśnią się w połowie br..

Model transportowca Ił-214 podczas targów zbrojeniowych DefExpo 2014. /Fot. Anirvan Shukla, na CC BY-SA 3.0, licencji via Wikimedia Commons.

Model transportowca Ił-214 podczas targów zbrojeniowych DefExpo 2014. /Fot. Anirvan Shukla, na CC BY-SA 3.0, licencji via Wikimedia Commons.

Ił-214 powstał do celów transportowania żołnierzy, powiązanego wyposażenia oraz innych ładunków. Maszyna będzie zdolna do przenoszenia 20 ton ładunku lub od 70 do 150 pasażerów na dystansie do 3.250 kilometrów (przy ładunku o wadze 20.000 kilogramów). Według producenta, maszyna ma mieć możliwość prowadzenia operacji z nieutwardzonych i sztucznych lotnisk, w tym znajdujących się w wysokich górach.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.