Konrad Kuśmirak „S.Q.U.A.T. Eksperyment” ? recenzja

Tematyka post-apokaliptyczna, obok tematyki epidemii zombie, zdobywa coraz szersze grono czytelników na całym świecie. Polscy autorzy także coraz śmielej zagłębiają się w ponury świat ocalały w wyniku ogromnej katastrofy. O ile akcja większości powieści dzieje się w stacjach kolejki metra czy ruinach wielkich metropolii, to Konrad Kuśmirak zaskoczy swoich czytelników nietypowymi realiami swojej opowieści. Akcja książki „S.Q.U.A.T. Eksperyment” rozgrywa się bowiem na Podlasiu…

„S.Q.U.A.T. Eksperyment” jest drugą ? i nie ostatnią ? częścią pisarskiego debiutu, pochodzącego z małej podlaskiej wsi, Konrada Kuśmiraka. Tak jak pierwsza część, książka wydana jest w miękkiej i intrygującej okładce, przedstawiającej człowieka przyszłości, zmuszonego przez globalną katastrofę do walki o przetrwanie.

Dla osób niezaznajomionych z pierwszą częścią należy wyjaśnić, iż w uniwersum naszego Autora świat został doświadczony tzw. rozbłyskiem gamma (gamma-ray burst; GRB), który spowodował śmierć większości życia na Ziemi. Ale nie całego. Ci co ocaleli, rozpoczęli bezwzględną walkę o kurczące się zapasy pożywienia, ale także władzę, która po upadku cywilizacji w czasach chaosu i anarchii, wydobyła z ludzi najgorsze cechy. Niewolnictwo, gwałty, rozboje, prostytucja i zabójstwa powróciły ze zdwojoną siłą i w nowym świecie tylko najsilniejszy i pozbawiony moralności człowiek miał szanse dożyć następnego dnia, walcząc nie tylko z innymi ludźmi, ale również z mutantami. Tyle, jeśli chodzi o wstęp.

Fanów ?S.Q.U.A.T.-u? chyba namawiać nie muszę na zakup drugiej części, niemniej inaczej recenzja ta nie miałaby sensu. Jako główny bohater powraca Kamyk, bezwzględny przemytnik ludzi i towarów, należący do Wolnych Ludzi, jak również Dzikus, Kusa, czy Dziaduszko znani z pierwszej części czy nowi, tacy jak mjr Krzysztof Benner, kpt. Ewa Ostra Ostrowska czy Białorusin, doktor Sienkow, który prowadzi tajemnicze eksperymenty EWO (ekstrasensornojewosprijatije; postrzeganie pozazmysłowe) w dawnej jednostce wojskowej i więzieniu o numerze JW 3466 w Czerwonym Borze, mające na celu stworzenie bezmyślnych i posłusznych superżołnierzy ze zdolnościami paranormalnymi.

Przez książkę przeplata się wiele wątków, takich jak poszukiwania Leny, córki Maksymiliana będącego przywódcą Białego Miasta, a który stanie oko w oko z buntem czy jego przeciwnika Pana Kostucha, siejącego postrach na przygranicznych terenach, dzięki morderczym Hienom, czyli zniewolonym rzezimieszkom z krwiożerczymi psami, czy w końcu zakusy Wielkiej Rosji chcącej przedrzeć się przez tzw. Bufor, czyli mur oddzielający dawną Polskę od Białorusi? Myślę, że wyjawiłem na tyle dużo wątków, że reszty będziecie musieli się dowiedzieć po lekturze książki.

Wielowątkowość książki, przez jednych uważana za pewien bałagan i chaos, w mojej ocenie jest atutem, który ukazuje świat po zagładzie jako złożone i nieprzyjazne środowisko, a Autor nie ograniczając się do wąskiej fabuły zabiera Czytelników w ponurą eskapadę po brutalnym i nieludzkim Podlasiu. Warto nadmienić dla osób nieznających pierwszej części, iż język naszych bohaterów jest wulgarny, a zdarzenia w przeważającej części krwawe i bezlitosne. Jednych może to mierzić, lecz uważam, że dobitnie pokazuje upadek ludzkości w pełnym wymiarze.

Podsumowując, książka Konrada Kuśmiraka, która zaciekawiła mnie miejscem swojej opowieści z racji tego, że również jestem Podlasininem, jak i zachęciła do przeczytania pierwszej części, która czeka na mnie na półce. Na pewno polecam ją czytelnikom fantastyki post-apokaliptycznej, czekając na trzecią część, gdyż po zakończeniu „S.Q.U.A.T. Eksperyment” pozostaje pewien niedosyt…

KONRAD KUŚMIRAK (ur. 1978) ? Autor świetnie przyjętego ?S.Q.U.A.T.-u?, zadebiutował we wrześniu 2015 roku pierwszym tomem post-apokaliptycznej wizji Polski zniszczonej promieniowaniem gamma. Rodowity Podlasianin. Absolwent historii na Uniwersytecie w Białymstoku, pracował jako kierowca tira i śmieciarki. Nienawidzi wielkich miast, dlatego mieszka na wsi. Kocha swoją żonę, syna, uwielbia szybkie motocykle i broń ? nie tylko palną. Rozmiłowany w kulturze Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii. Zdarza mu się pisać haiku i fantastykę, czytać wyłącznie dobre książki, oglądać stare polskie komedie, z których dialogi zna na pamięć. Trenuje sztuki walki.


stls0xmdy2mzitc3f1ywqtbm93es0zmdbkugktmi5qcgcAutor: Konrad Kuśmirak

Tytuł: S.Q.U.A.T. Eksperyment

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Imprint Czwarta Strona

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7976-468-6

Liczba stron: 382

Format: 12 x 19 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.