fot. Narodowy Tomaszów Lubelski
fot. Narodowy Tomaszów Lubelski

„Konspiracja w Klasztorze” – uroczystości w Radecznicy [REPORTAŻ]

Uroczystości w Radecznicy, określanej mianem „Jasnej Góry” Lubelszczyzny nad którymi patronat medialny objął nasz portal przyciągnęły wielu lokalnych mieszkańców oraz gości z całej Polski. Oprócz wystawy plenerowej upamiętniającej działania i sylwetki konspiratorów II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej na zgromadzonych czekało również mnóstwo atrakcji w tym między innymi inscenizacja historyczna i koncert zespołu Forteca. Przedstawiamy Państwu relację fotograficzną z tegorocznej edycji obchodów pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze”.

Radecznica, zwana także „Jasną Górą” Lubelszczyzny, to wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się Klasztor Ojców Bernardynów oraz Bazylika św. Antoniego z Padwy. Klasztor odegrał wyjątkowo ważną rolę w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie tutaj na ważne narady przyjeżdżali z całego kraju dowódcy AK-WiN, w tym m.in. mjr. Hieronim Dekutowski ps. ?Zapora?, a budynek klasztoru z powodzeniem wykorzystywany był dla różnych celów przez konspiratorów z Zamojszczyzny. Jak twierdzi jeden z historyków: II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej był prawdopodobnie największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywą konspiracyjną po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym powinniśmy pamiętać. To się w innych miejscach w Polsce nie zdarzyło. 

Z tej okazji już po raz czwarty odbyły się uroczystości upamiętniające działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej dowodzonego przez płk Mariana Pilarskiego ps. „Jar” pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze”. Była to okazja nie tylko do upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych z Zamojszczyzny lecz także do zlotu grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń i środowisk patriotycznych. W tegorocznej edycji obchodów nie zabrakło również przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiego Czerwonego Krzyża, władz i instytucji lokalnych. Inauguracja obchodów rozpoczęła się od projekcji filmu „Wyklęty” poprzedzonej przemową żyjącego nadal Żołnierza Niezłomnego i gościa honorowego uroczystości mjr. Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”. Sobotni program uroczystości rozpoczęły zawody strzeleckie o Puchar im. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” (broń długa) i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam” (broń krótka). Ich uczestnicy mieli okazję postrzelać z broni historycznej w tym m. in. dwóch wersji karabinów Mosin, pistoletów Makarov i P08 Parabellum. Nagrody główne i pamiątkowe medale zawodnikom wręczali mjr. Zbigniew Matysiak oraz wnuk płk. Pilarskiego, Pan Dariusz Pilarski. Na sobotnim festynie militarnym obok grup rekonstrukcyjnych pojawiali się również żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Wojskowe pojazdy historyczne w ramach mobilnego muzeum zapewniła Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Popołudniem odbyło się spotkanie z Panem Marcinem Krzysztofikiem, Dyrektorem IPN o. Lublin dotyczące poszukiwań Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy pikniku mieli okazję obejrzeć inscenizację historyczną zdobycia niemieckiego pojazdu opancerzonego KFZ-13 Adler przez oddział partyzancki, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z 1944 roku w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir”. Późnym popołudniem odbył się koncert patriotyczny, na którym wystąpili: Andrzejkowe Nutki, Dorota Kruk oraz Zespół Patriotyczno – Historyczny „Forteca”. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń było wspólne ognisko partyzanckie. W niedzielę miały miejsce natomiast uroczystości religijne oprawione ceremoniałem wojskowym w wykonaniu żołnierzy 3. Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, a po jej zakończeniu złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą płk. Mariana Pilarskiego.

Poniżej prezentujemy Państwu galerię z tegorocznych obchodów. Zaznaczamy jednak, iż nie oddaje ona w pełni atmosfery całego wydarzenia.

Fot. Narodowy Tomaszów Lubelski, Nowa Strategia

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie „Głos Bohatera” i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju lokalnego „Mokrelipie” przy współpracy z partnerami i środowiskami patriotycznymi. W imieniu własnym i organizatorów serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję uroczystości!

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.