Kontrrewolucja, Piort Langenfeld

II Wojna nie skończyła się wraz z kapitulacją III Rzeszy, bo prawdziwa wojna dopiero się rozpoczęła? od ataku Armii Czerwonej na swoich niedawnych sojuszników. Jednak za każdy zdobyty metr terenu radzieckie formacje zaczynają ponosić coraz większe straty, a same poczynają się zmagać z niedoborami w zaopatrzeniu i uzupełnieniach. Żeby odwrócić tą tendencję w największej tajemnicy Rosjanie przygotowują plan przeniesienia wojny na amerykańską ziemię. Chcą użyć broni zdobytej na swoim niedawnym adwersarzu. Bardzo potężnej broni, która mocą rażenia przewyższa wszytko co dotychczas zostało wykorzystane. Czy generałowi Pattonowi i Andersowi uda się przechytrzyć nieprzyjaciela i odmienić bieg jak do tej pory katastrofalnej wojny dla Sprzymierzonych? Wkrótce nadarza się okazja, która może mieć katastrofalne konsekwencje dla Armii Czerwonej?

Kontrrewolucja jest to drugi tom cyklu zapoczątkowanego przez Czerwoną Rewolucję. Książka opowiada historię rozgrywającą się na jesieni 1945 roku, kiedy to Związek Radziecki zaatakował swoich dotychczasowych sojuszników by szerzyć światową rewolucję. Atak przeprowadzony z zaskoczenia i przy udziale wielu grup dywersyjnych zakończył się pogromem wielu amerykańskich, brytyjskich, polskich i innych sojuszniczych oddziałów w Niemczech. Zostały one zmuszone do odwrotu, oddając w ręce Rosjan niemalże całe Niemcy. Ale nie wszystko idzie zgodnie z przyjętym harmonogramem?

Kontrrewolucja opowiada także o tym jak jednostki Ludowego Wojska Polskiego walczące w Czechosłowacji przeszły na stronę Sprzymierzonych i zostały włączone w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Mówi o tym, że pomimo piekła w szeregach LWP pozostało wielu żołnierzy Armii Krajowej i tych którzy nie zdołali się wydostać z ZSRR a teraz walczą niczym diabły bo innego wyjścia już dla nich nie ma. Jest to tytułowa ?kontrrewolucja?, która wprowadziła zamieszanie w szeregach wojsk radzieckich na tym odcinku działań. Ale wszystko dobre, kiedyś się kończy…

Kontrrewolucja została napisana przez Piotra Langenfelda, jednego z głównych autorów wydawnictwa Warbook. Jest on reporterem wojennym i publicystą. Dwa razy był w Afganistanie i na podstawie swoich zapisków napisał książkę Afganistan. Dotknąłem Wojny. Opowiada ona o życiu typowych żołnierzy frontowych w tym niegościnnym kraju, gdzie zewsząd mogą czekać zasadzki? Zamiast siedzieć bezpiecznie na tyłach wybierał się na patrole, jeździł w konwojach, był świadkiem wydarzeń o jakich inni korespondenci by nie wspomnieli w swoich relacjach.

Kontrrewolucja opowiada nie tylko o losach żołnierzy walczących w trudnym lesistym terenie zachodniej Czechosłowacji, ale także o zakulisowych rozgrywkach po obu stronach Atlantyku a nawet Pacyfiku. Występują w niej tak słynne postacie jak Winston Churchill, Józef Stalin, Harry Truman, George Marshall, Władysław Anders, Stanisław Maczek i inni. Książka opowiada o rozterkach, nadziejach i odczuciach prowadzenia tej straszliwej wojny o przetrwanie poczynając od słynnych dowódców poprzez sowieckich szpiegów na najwyższych szczytach władzy do prostych żołnierzy.

Kontrrewolucja to także pokazanie sprzętu wykorzystywanego przez obydwie strony konfliktu od potężnych stalowych kolosów czołgów takich jak czołg IS-3, które pomimo swojej potęgi można zniszczyć, a kończąc na broni pojedynczego piechura Autor realistycznie opisuje sposób prowadzenia działań wojennych.

Kontrrewolucja została napisana językiem zrozumiałym dla każdego, od wyspecjalizowanych historyków po prostego czytelnika pragnącego zanurzyć się w atmosferze wydarzeń, które powodują, że cały świat stoi w ogniu wojny. Akcja książki jest tak wciągająca, że nie można się od niej oderwać ani na moment aż do samego końca. A nawet chce się więcej?

Kontrrewolucja jest to doskonała pozycja dla miłośników historii, która opisuje jak wszystko mogło potoczyć się inaczej gdyby Stalin postanowił zaatakować swoich niedawnych sojuszników. I jak Polacy walcząc w ramię w ramię z Aliantami dali im zasłużoną nauczkę za wszystkie popełnione dotąd zbrodnie na narodzie.
Gorąco polecam.

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.