Fot. screen YouTube.

Korea Płd. przetestowała nową rakietę balistyczną o wydłużonym zasięgu [WIDEO]

W dniu 23 czerwca br. Korea Południowa po raz pierwszy wystrzeliła taktyczną rakietę balistyczną Hyunmu-2C o zasięgu 800 km, co pozwoli Seulowi zagrozić całemu terytorium Korei Północnej.

W piątek, 23 czerwca br. Korea Południowa poinformowała o udanym teście taktycznej rakiety balistycznej Hyunmu-2C o wydłużonym zasięgu wynoszącym 800 km, co pozwoli Seulowi zagrozić całemu terytorium Korei Północnej. Jest to rakieta zasilana paliwem stałym, kierowana inercyjnie oraz za pomocą sygnału GPS o celności (circular error probable; CEP) kilkudziesięciu metrów.

Źródła w południowokoreańskim Ministerstwie Obrony oraz krajowe media podkreślają, że to maksymalny dopuszczalny zasięg dla rakiet balistycznych, zgodnie z umową z rządem Stanów Zjednoczonych. Zapowiedź prac Agencji Rozwoju Obronności (Agency for Defense Development; ADD) na temat wydłużenia zasięgu tego typu rakiet z 500 km do 800 km pojawiła się w dniu 1 października 2015 roku (czytaj więcej: Seul pracuje nad nowym pociskiem balistycznym).

Obecnie, Siły Powietrzne Republiki Korei (ROKAF) dysponują rakietami balistycznymi Hyunmu-2B o wydłużonym zasięgu z 300 km do 500 km, a pierwszy test odbył się w dniu 3 czerwca 2015 roku (czytaj więcej: Korea Południowa przetestowała rakietę balistyczną), a także Hyunmu-1A (zasięg 180 km; pozostają w rezerwie) i Hyunmu-2A (300 km). Warto też podkreślić, że wojska Południa dysponują także rakietami manewrującymi Hyunmu-3A (500 km), -3B (1.000 km), -3C (1.500 km) i opracowują wariant -3D (3.000 km), a także amerykańskimi MGM-140 Army Tactical Missile System (ATacMS) w wariantach Block I (165 km) i Block IA (300 km). Rakietami z rodziny Hyunmu-3 operuje również Marynarka Wojenna Republiki Korei (ROKN). Słowo ?Hyunmu? oznacza po koreańsku anioł stróż północnego nieba i wszystkie systemy są w pełni mobilne.

Na opublikowanym nagraniu wideo z dnia 23 czerwca br. widzimy start rakiety z mobilnej wyrzutni, umieszczonej na statku oraz ujęcie z ćwiczebną głowicą bojową uderzającą w wyznaczony cel na morzu.

WIDEO:

Źródło:

defence-blog.com: South Korea successfully test-fires Hyunmoo 2 tactical ballistic missile

Czytaj więcej:

Korea Południowa prezentuje nową rakietę manewrującą Haeseong II [WIDEO]

Defilada wojskowa w KRL-D z okazji Dnia Słońca [FOTO+WIDEO]

Incydent z udziałem południowokoreańskiego samolotu ZOP

Korea Płd. ?wymaże z mapy świata? Pjongjang w razie zagrożenia nuklearnego

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.