Południowokoreański czołg podstawowy K2 Black Panther i jego uzbrojenie. / Wikimedia Commons.

Korea Płd. zwiększy o połowę liczbę czołgów K2 Black Panther?

Jak twierdzi dziennik The Korea Herald, powołując się na urzędników wojskowych, Armia Korei Południowej planuje wdrożyć co najmniej 100 kolejnych czołgów podstawowych K2 Black Panther.

W czwartek, 12 maja br. południowokoreański dziennik The Korea Herald poinformował, że zgodnie z informacjami urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej, Armia Korei Południowej (ROKA) planuje wdrożyć minimum 100 dodatkowych, najnowszych czołgów podstawowych K2 Black Panther.

Według gazety, Sztab połączony Korei Południowej wyraził zapotrzebowanie na 100 lub więcej czołgów K2 w październiku ubiegłego roku i Ministerstwo Obrony przeprowadziło weryfikację możliwości ich zakupu. Powodem takiego kroku jest narastające zagrożenie ze strony Korei Północnej oraz – jak podkreślił inny rozmówca z MON – także koniecznością zastąpienia starzejącego się parku maszynowego Armii.

Jeśli dojdzie do zakupu dodatkowych maszyn, Armia Korei Południowej będzie posiadać ich łącznie ponad 300 (obecnie w służbie pozostaje 206 czołgów K2, dostarczonych Armii w latach 2014-2015 – przyp. red.). Koszt jednostkowy czołgu ocenia się na ok. 8,5 mln USD, co sprawia, że jest jednym z najdroższych czołgów podstawowych obecnie produkowanych na świecie.

K2 Black Panther jest południowokoreańskim czołgiem podstawowym produkowanym przez przedsiębiorstwo Hyundai Rotem i jednocześnie najnowocześniejszym tego typu uzbrojeniem rodzimej produkcji. Ważący 55 ton i wyposażony w silnik diesla o mocy 1.500 KM czołg rozwija prędkość maksymalną 70 km/h. Główne jego uzbrojenie stanowi niemiecka armata gładkolufowa Rheinmetall Rh-120 (L/55) kal. 120 mm z zapasem do 40 pocisków, będąca także na wyposażeniu czołgów Leopard 2A6 i tureckiego Altay. Maszyna jest chroniona pancerzem kompozytowym oraz dodatkowymi pancerzami modułowymi: nieenergetycznym reaktywnym (Non-Energetic Reactive Armour; NERA) i wybuchowym reaktywnym (Explosive Reactive Armour; ERA).

Czytaj także:

Pokaz siły południowokoreańskiej armii [WIDEO]

Korea Płd. utworzy nową jednostkę wojsk specjalnych

Otokar gotowy do masowej produkcji czołgu Altay [WIDEO]

Rosyjskie MON zamówiło 100 czołgów T-14 Armata

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.