Hyunmu-2 / globalsecurity.com

Korea Południowa przetestowała rakietę balistyczną

Seul wystrzelił przedłużoną wersję taktycznej rakiety balistycznej Hyunmu-2A. Test nastąpił 3 czerwca br. Program rodziny rakiet Hyunmu, choć mało o nim wiadomo, jest odpowiedzią na północnokoreańskie zbrojenia rakietowe.

Hyunmu-2A jest pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic missile ? SRBM) i może przebyć 300 km do swojego celu. Zaprojektowano je do penetracji terytorium najbardziej potencjalnego przeciwnika, czyli Korei Północnej. Naprowadzany inercyjnie dwustopniowy pocisk zasilany jest paliwem stałym i ma 12 metrów długości. Przetestowana natomiast wersja miała wydłużony pierwszy stopień, co może sugerować zwiększenie jego zasięgu.

Z kolei Hyunmu-3 stanowi zupełnie inną klasę pocisków rakietowych. Jest to pocisk manewrujący (cruise missile), który pokonuje drogę do celu lecąc tuż nad ziemią lotem płaskim, w przeciwieństwie do Hyunmu-2, który leci po krzywej balistycznej. Zasięg wynosi aż 1000 km.

Hyunmu-3 / globalsecurity.com

Hyunmu-3 / globalsecurity.com

Słowo Hyunmu oznacza po koreańsku anioł stróż północnego nieba i oba systemy są w pełni mobilne. Zostały zaprojektowane przez Koreańską Agencję Rozwoju Obronności (ADD; Agency for Defense Development) w odpowiedzi na północnokoreańskie zbrojenia rakietowe, obejmujące pociski balistyczne krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, a także ? ostatnimi czasy ? pociski wystrzeliwane z okrętu podwodnego (czytaj więcej: Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody).

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.