Siły specjalne Korei Południowej. Żródło: ROK Army/Flickr.

Korea Płd. utworzy nową jednostkę wojsk specjalnych

Jak poinformowała agencja informacyjna Yonhap, powołująca się na tajemnicze źródło w wojsku, siły zbrojne Korei Południowej naciskają na utworzenie dodatkowej jednostki wojskowej w ramach przygotowań na możliwe ?ataki terrorystyczne? inspirowane przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną pośród rosnących napięć na Półwyspie Koreańskim.

Cytowany urzędnik wojskowy pod warunkiem zachowania anonimowości powiedział, że wojsko zamierza intensywnie rozwijać możliwości antyterrorystyczne w przygotowaniu na możliwy atak KRL-D. Wojsko naciska na stworzenie na szczeblu państwowym nowej jednostki specjalnej lub rozbudowę takiej, która już istnieje.

Wojska Korei Południowej posiada już jednostkę specjalną do zadań antyterrorystycznych. Podlega ona dowództwu operacji sił specjalnych oraz dowództwu chemicznemu, biologicznemu oraz ochrony radiologicznej. Jak zauważył kolega redakcyjny Rafał, we wrześniu 2015 roku, dowódca południowokoreańskich wojsk specjalnych gen. por. Chang Kyung-suk zapowiedział utworzenie nowej jednostki, przeznaczonej do ataków na obiekty nuklearne i stanowiska rakiet Korei Płn.

Plan powstał pośród rosnących obaw w Korei Południowej o możliwych atakach terrorystycznych KRL-D po ich czwartej próbie atomowej, która miała miejsce 6 stycznia br., a następie odpaleniu rakiety dalekiego zasięgu 7 lutego br. – co bez wątpienia stanowiło naruszenie międzynarodowych zakazów nałożonych na władzę Korei Północnej.

Sekretarz prasowy gabinetu prezydenta Korei Południowej Kim Sung-Woo powiedział dziennikarzom, że Kim Dzong Un ? przywódca KRL-D – wydał ostatnio rozkaz, by wskrzesić zdolności do ataków terrorystycznych przeciw Korei Południowej i że północnokoreańska agencja szpiegowska przygotowuje się do realizacji tego rozkazu. Sekretarz stwierdził, że rozkaz jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia ludzi i bezpieczeństwa Korei Południowej i dodał, że prawdopodobieństwo ataków KRL-D jest teraz wyższe, niż kiedykolwiek.

Siły specjalne Korei Południowej. Źródło: DiscoverMilitary.

Siły specjalne Korei Południowej. Źródło: DiscoverMilitary.

Kim Sung-Woo nie zdradził źródła, z którego otrzymał tę wiadomość. Wezwał parlament do zatwierdzenia oczekującej ustawy antyterrorystycznej, celem rozwiązania ewentualnych zagrożeń terrorystycznych pochodzących z KRL-D.

Narodowe Centrum Wywiadu (NIS) – południowokoreańska agencja wywiadowcza – podobno poinformowała członków rządzącej partii Saenuri o przygotowaniach do zamachów terrorystycznych na terytorium Korei Południowej.

NIS szacuje, że KRL-D może skupić się na uciekinierach, urzędnikach państwowych czy działaczach społecznych ? mogą oni zostać porwani lub otruci. Zamachy terrorystyczne, mogą zostać także wymierzone w metro, centra handlowe i inne miejsca publiczne, jak również infrastrukturę krytyczną.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.