Krwawa sobota w Mosulu

W ubiegłą sobotę, w okupowanym przez państwo islamskie Mosulu, bojownicy  zamordowali przeszło 300 osób. Osoby te były urzędnikami irackiej krajowej Komisji Wyborczej. Jak twierdzą przedstawiciele państwa islamskiego, osoby te zostały zabite z powodu „przykładania ręki do wyborów, które są niegodne z szariatem”. To już kolejny przejaw kampanii terrorystycznej skierowanej przeciwko ludności okupowanego miasta.

Gubernator irackiej prowincji Niniwa Asil al-Nudżaifi informował, że w Mosulu w ciągu ostatnich dwóch tygodni fanatycy zamordowali przeszło 2 000 osób. Mosul to liczące 1,8 mln mieszkańców miasto na północy Iraku, które w znacznej części pozostaje pod kontrolą państwa islamskiego od czerwca 2014 roku. Komisja Wyborcza w Bagdadzie wezwała ONZ i całą społeczność międzynarodową do wzmożenia wysiłków  przeciwko barbarzyńskim mordom popełnianym przez fanatyków na okupowanych terytoriach Iraku.

Obszary kontrolowane przez państwo islamskie w Syrii i Iraku, według stanu na 23 maja 2015 roku. / Źródło: http://www.mapsofworld.com/islamic-state/

Obszary kontrolowane przez państwo islamskie w Syrii i Iraku, według stanu na 23 maja 2015 roku. / Źródło: http://www.mapsofworld.com/islamic-state/

Wydarzenia w Iraku mają ścisły związek z tym, co dzieje się w Syrii. To właśnie głównie w granicach obu tych państw państw pastwo islamskiego prowadzi szeroko zakrojone działania zbrojne i terrorystyczne dążąc do utworzenia kalifatu i rozszerzania swoich wpływów.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.