Książka „Berlingowcy” pod naszym patronatem

6 maja nakładem Wydawnictwa RM w serii ?Świadkowie ? zapomniane głosy? ukaże się książka ?Berlingowcy? pod redakcją Dominika Czapigo i Marcina Białasa (Ośrodek Karta), której zostaliśmy patronem medialnym. Publikacja, podobnie jak poprzednie książki tej serii powstała ze złożenia w całość bezpośrednich relacji uczestników opisywanych wydarzeń, opatrzonych komentarzem historyka.

W maju znów zaskoczyła nas wiadomość, że organizuje się wojsko. Co to za wojsko? W końcu wyjaśniło się, że to polskie wojsko. (?)Uśmiechała mi się droga do Polski, do tej Polski wytęsknionej, wyśnionej po nocach i wreszcie powrót do niej realny. Opanowała mnie tylko radość, którą psuło to, że jeszcze może się coś stać, że jeszcze mogą cofnąć decyzję, że jeszcze mogą odwołać, że jeszcze mogę zostać, aby zachwycać się tajgą, a ja przecież tych zachwytów miałem już dosyć; naprawdę dość Władysław Zakrzewski, 3 pułk piechoty

Ta książka wzięła się z potrzeby zrozumienia doświadczenia ludzi, którzy zaciągnęli się do wojska polskiego, jakie tworzono od 1943 roku w Sielcach nad Oką. Opowiada historię głosami bezpośrednich uczestników zdarzeń ? żołnierzy: szeregowych, podoficerów, oficerów polityczno-wychowawczych. Odwołuje się do rzeczywistych ludzkich decyzji i emocji, nie poprzestaje na opisie struktury, kolejnych stoczonych bitew, charakterystyce tych, którzy to wojsko organizowali. Wspomnienia żołnierzy zostały wzbogacone komentarzem historyka, który kreśli szerszy kontekst zdarzeń, porządkuje i tłumaczy to, co dla czytelnika mogłoby być niejasne z lektury samych tylko wspomnień.

Z tej mozaiki opowieści, często emocjonalnych lub wręcz ze sobą sprzecznych wyłania się obraz inny od tego podręcznikowego. Dzięki książce możemy w pełniejszy sposób poznać drogę, jaką przeszli żołnierze Berlinga: to jak i dlaczego do trafili do tej armii, jak stawali się żołnierzami, co o tym wojsku myśleli. Pozwala to na szczególne spojrzenie na losy tego wojska – z perspektywy jednostki bezpośrednio uczestniczącej w opisywanych wydarzeniach.

 

Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Red. Dominik Czapigo, z komentarzem Marcina Białasa
ISBN 978-83-7773-316-5
Format: 158×213 mm
Stron: 368
Cena 39,90 zł
Oprawa miękka
www.rm.com.pl

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.