Eurofighter Typhoon, należący do Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons.

Kuwejt kupi 28 myśliwców Eurofighter Typhoon

Rząd w Kuwejcie zgodził się zapłacić Włochom kilka mld EUR za 22 jedno- i 6 dwumiejscowych wielozadaniowych myśliwców Eurofighter Typhoon.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, ten mały arabski kraj stanie się pierwszym zagranicznym odbiorcą europejskich myśliwców w wersji ze stacjami radiolokacyjnymi z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA).

Euroradar CAPTOR-E został zaprojektowany przez brytyjsko-francusko-niemieckie konsorcjum GTDAR (GEC-Thomson-DASA Airborne Radar) i jest produkowany przez trzy firmy: włoski Salex ES, brytyjski Thales oraz międzynarodowy EADS (Airbus Group SE). Integracją z myśliwcami Eurofighter Typhoon zajął się brytyjski BAE Systems w 2014 roku. Radary dla kuwejckich maszyn wyprodukują Włosi.

Radar charakteryzuje się zwiększonym zasięgiem wykrywania i śledzenia celów. Jest także bardziej odporny na zakłócenia elektroniczne oraz rozszerzonymi zdolnościami w zakresie powietrze-ziemia.

Demonstracja radaru AESA Euroradar CAPTOR-E w czasie berlińskich ILA 2012. / Wikimedia Commons.

Demonstracja radaru AESA Euroradar CAPTOR-E w czasie berlińskich ILA 2012. / Wikimedia Commons.

Na dzień dzisiejszy użytkownikami europejskich myśliwców są głównie kraje ze Starego Kontynentu: Austria, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. W sąsiedztwie Kuwejtu samoloty te użytkuje jeszcze Arabia Saudyjska, a Oman oczekuje na pierwsze dostawy za dwa lata.

W maju br. źródła w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym informowały, iż trwają rozmowy z Kuwejtem ws. sprzedaży do 40 wielozadaniowych myśliwców F/A-18E/F Super Hornet. Na razie nie wiadomo, jak kontrakt z Włochami wpłynie na rozmowy Kuwejtczyków z Boeingiem, choć wydaje się, że raczej zostaną zerwane.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.