Eurocopter H225M Caracal / Źródło: Wikimedia Commons

Kuwejt: Postępowanie antykorupcyjne ws. śmigłowców Caracal

Jak poinformowała kuwejcka agencja prasowa KUNA, na wniosek premiera Al-Sabaha porozumienie z Airbus Helicopters dotyczące 30 śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal zostało przekazano do sprawdzenia dla Narodowej Komisji Antykorupcyjnej i Biura Kontroli Państwowej.

W środę, 20 grudnia br. kuwejcka agencja prasowa KUNA (Kuwait News Agency) poinformowała, że na wniosek premiera Kuwejtu szejka Dżabira Mubaraka al-Hamada as-Sabaha porozumienie z francuskim koncernem zbrojeniowym dotyczące 30 śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal zostało przekazano do sprawdzenia dla Narodowej Komisji Antykorupcyjnej (NAZAHA) i Biura Kontroli Państwowej (SAB).

Informację agencji prasowej przekazał wicepremier i szef gabinetu Anas Chalid Al-Saleh, nie precyzując czego dokładnie ma dotyczyć postępowanie antykorupcyjne. Raporty z obu organów zostaną przekazane gabinetowi premiera po zakończeniu sprawdzenia wszystkich dokumentów związanych z kontraktem.

Rzecznik prasowy Airbus Helicopters nie komentuje doniesień kuwejckiej agencji prasowej. Warto zauważyć, że zapowiedź ws. dochodzenia nastąpiła w czasie, gdy francuski koncern boryka się z kilkoma międzynarodowymi dochodzeniami w sprawie handlu i sprzedaży produktów zbrojeniowych, które wywołały pytania o przyszłość wyższych menedżerów firmy.

Przypomnijmy, że Kuwejt wyraził zainteresowanie zakupem francuskich śmigłowców wielozadaniowych w dniu 22 października 2015 roku, początkowo w liczbie 24 egzemplarzy o wartości ocenianej na 1 mld EUR (1,1 mld USD) (czytaj więcej: Śmigłowce Caracal dla Kuwejtu). Ostatecznie kontrakt podpisano w dniu 9 sierpnia 2016 roku na 30 maszyn za 1,07 mld EUR (1,26 mld USD), które miały trafić na wyposażenie sił powietrznych (24 egz.) oraz gwardii narodowej (6 egz.) tego kraju do zadań SAR/CSAR (Search and Rescue/Combat Search and Rescue), działań na morzu oraz transportu wojsk (czytaj więcej: Kuwejt zakupił 30 śmigłowców Caracal).

Obecnie, Kuwejckie Siły Powietrzne (al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya) operują 11 śmigłowcami Aérospatiale SA330 Puma i Eurocopter AS332 Super Puma oraz 14 Aérospatiale SA342 Gazelle. Gwardia narodowa natomiast nie posiada żadnych śmigłowców i 6 z 30 maszyn, które trafią na jej wyposażenie, znacząco zwiększą możliwości operacyjne tego rodzaju wojsk.

Eurocopter H225M Caracal / Źródło: Wikimedia Commons

Źródło:

kuna.net.kw: Caracal helicopters deal reffered to competed authorities ? minister Al Saleh

Czytaj także:

Kuwejt zmodernizuje czołgi M1A2 Abrams

Biały Dom zatwierdził sprzedaż myśliwców do Kuwejtu, Bahrajnu i Kataru

Kuwejt kupi 28 myśliwców Eurofighter Typhoon

Super Hornety dla Kuwejtu?

Śmigłowce Caracal dla Indyjskiej Straży Wybrzeża

Pierwsze symulowane odpalenie rakiety Exocet AM39 przez Caracala

Szwedzki system obrony IDAS dla śmigłowców H225M Caracal

Singapur kupuje śmigłowce CH-47F Chinook i H225M Caracal

Morska wersja śmigłowca H225M Caracal dla Brazylii

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.