RFS Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Kuzniecow, jedyny obecnie rosyjski lotniskowiec. / Wikimedia Commons.

Kuzniecow popłynie jednak do Syrii?

Agencja prasowa TASS poinformowała, że jedyny rosyjski lotniskowiec RFS Admirał Kuzniecow zostanie jednak wysłany na misję bojową na Morze Śródziemne w rejon Syrii.

W dniu 3 lipca br. rosyjska agencja prasowa TASS, że lotniskowiec RFS Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Kuzniecow wyruszy na misję bojową w rejon Syrii pomiędzy październikiem br. a styczniem przyszłego roku.

Wcześniej pojawiły się bowiem dwie sprzeczne informacje. Na początku marca br. ta sama agencja informowała o planach wysłania jedynego rosyjskiego okrętu lotniczego na Morze Śródziemne z początkiem lata br. (czytaj więcej: Admirał Kuzniecow popłynie latem do Syrii), lecz w połowie miesiąca wraz z decyzją prezydenta Władimira Putina o wycofaniu części kontyngentu lotniczego, wspierającego działania wojsk Baszszara al-Asada, w rejon walk Kuzniecow nie trafi (czytaj także: Rosja rozpocznie wycofywanie części wojsk z Syrii).

Najnowsze wieści dotyczące RFS Admirał Kuzniecow precyzują, że z jego pokładu ma operować grupa lotnicza, składająca się z 15 samolotów myśliwskich Su-33 (w kodzie NATO: Flanker-D) z 279. Samodzielnego Pokładowego Pułku Myśliwskiego Floty Północnej oraz najnowszych MiG-29K/KUB (Fulcrum-D), a także co najmniej 10 śmigłowców Ka-52K (Hokum-B), Ka-27 (Helix) i Ka-31 (Helix). Co ciekawe, będzie to bojowy debiut Ka-52K, morskiej wersji Ka-52, który został pierwotnie zaprojektowany z myślą o okrętach desantowych typu Mistral (czytaj także: Rosjanie uzbroją egipskie okręty desantowe typu Mistral). W przeciwieństwie do modelu bazowego, cechuje się składanymi łopatkami wirnika nośnego oraz posiadają wzmocnione podwozie. Są przystosowane do przenoszenia pocisków przeciw-okrętowych Ch-31A i Ch-35. Z kolei jeśli chodzi o MiG-29K/KUB, to w 2009 roku rosyjska Marynarka Wojenna (WMF) zamówiła 24 maszyny (20 jednomiejscowe K i 4 dwumiejscowe KUB), z których pierwsze 4 egzemplarze weszły na uzbrojenie 4 lata później. Lotnictwo pokładowe Kuzniecowa będzie wspierać działania rosyjskiego kontyngentu w Hmejmim.

Obecnie, RFS Admirał Kuzniecow kończy próby odbiorcze po remoncie oraz brał udział w ćwiczeniach na Morzu Barentsa w pod koniec czerwca br., gdy rosyjskie MON poinformowało o zakończeniu odtwarzania gotowości bojowej przez flagową jednostkę WMF. W 2015 roku okręt został czasowo wyłączony ze stanu floty ze względu na zły stan systemów pokładowych, w tym napędu i skierowany do zakładów remontowych SRZ-35 Zwiezdoczka w Murmańsku, gdzie miał ? według różnych informacji ? przejść remont lub modernizację. O „poważnej” modernizacji z kolei mówiło się, że rozpocznie się w 2017 roku i potrwa 2-3 lata. Kreml planuje wycofać okręt w 2025-30 roku, a w planach jest budowa jego następcy (czytaj także: Rosjanie pracują nad superlotniskowcem oraz: Napęd nuklearny dla rosyjskiego lotniskowca?).

Czytaj także:

Amerykański niszczyciel zbliżył się niebezpiecznie blisko do rosyjskiej fregaty [WIDEO]

Rosyjski atak rakietowy na pozycje Frontu al-Nusra

Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]

Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? w służbie

Rosja rozpoczęła przezbrajanie atomowych okrętów podwodnych proj. 949A Antiej

Pożar rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego K-173 ?Krasnojarsk?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.