Legendarny cichociemny odnaleziony na Łączce!

Szczątki majora Bolesława Kontryma ps. „Żmudzin” zostały odnalezione na warszawskiej Łączce. Oprócz niego, zidentyfikowano również 7 innych żołnierzy wyklętych.

„Żmudzin” był przedwojennym oficerem Policji Państwowej. Podczas II WŚ znalazł się w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie (walczył m.in. pod Narwikiem). Po upadku Francji przedostał się do Anglii gdzie został cichociemnym. Zrzucony do Polski w nocy z 1 na 2 99px-Boleslaw_kontrymwrześnia 1942 roku. Walczył w Armii Krajowej, odnosząc wiele sukcesów. Brał udział w powstaniu warszawskim, podczas którego został awansowany na majora. Pod koniec wojny znalazł się w niemieckich obozach jenieckich. Powrócił do kraju w 1947 roku. Niedługo potem został schwytany przez komunistów. Przez wiele lat go przesłuchiwano i torturowano. Ostatecznie wydano na niego wyrok śmierci, który wykonano 2 stycznia 1953 roku.

Pozostali zidentyfikowani przez IPN żołnierze to:

– Julian Czerwiakowski ,
– Bolesław Częścik „Orlik”,
– Stefan Głowacki „Smuga”,
– Dionizy Sosnowski „Zbyszek”,
– Zygmunt Szymanowski „Jezierza”
– Ludwik Świder „Johan”,
– Aleksander Tomaszewski.

Komentarze

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.