Liam Neeson zagra legendarnego generała Douglasa MacArthura w filmie o wojnie koreańskiej

Zgodnie z informacjami zawartymi w czasopiśmie Hollywood Reporter Liam Neeson zagra słynnego amerykańskiego generała Douglasa MacArthura w filmie o wojnie koreańskiej.

Prace nad filmem pod tytułem ?Operacja Chromite? rozpoczną się jeszcze w tym roku, a jego debiut w kinach wyznaczono na 25 czerwca 2016 roku, czyli w rocznicę wybuchu wojny koreańskiej. Budżet produkcji to 12 mld wonów koreańskich, czyli w przybliżeniu 6 mln ?.

Nie jest jasne, czy Neeson będzie filmować swoje sceny w języku angielskim lub języku koreańskim, choć wydaje się prawdopodobne, że sam film będzie kręcony w języku koreańskim. Gwiazdy Hollywood rzadko pojawiają się w filmach rodem z Korei Południowej, choć Chris Evans i Tilda Swinton dołączyli do Joon-ho Bong przy produkcji filmu Snowpiercer: Arka przyszłości z 2013 roku, a chińscy producenci nadchodzącego filmu Dragon Blade (Wojna imperiów), w którym pierwszoplanową rolę zagra znany wszystkim Jackie Chan, z rekrutowali Johna Cusacka i Adriena Brody’ego do zagrania ról watażków napotkanych przez Chińczyków w pobliżu ich granicy zachodniej.

Reżyserią zajmie się John H Lee, jego film skupi się na ośmiu południowokoreańskich żołnierzach, którzy pomogli odwrócić bieg wojny w starciu z komunistycznymi siłami północy podczas tajnej operacji, która poprzedziła niespodziewany desant morski i atak na miasto Inch?n. Lee będzie pracować na podstawie scenariusza opracowanego przez Lee Man-hee, obaj znani są przed wszystkim dzięki innej produkcji wojennej – 71: Into the Fire (71 w ogień) – z 2010 roku.

Poprzednie filmy, które przedstawiły postać tego amerykańskiego bohatera wojennego to m.in. MacArthur (1977) z Gregorym Peckiem w roli głównej, Inchon (1981) z Laurence?em Olivierem w roli MacArthura i Emperor (Cesarz z 2012 roku), który opowiadał o Japonii po zakończeniu drugiej wojny światowej, główną rolę zagrał Tommy Lee Jones.

Miejsce desantu pod Inch'?n  (Źródło: Wikimedia Commons))

Miejsce desantu pod Inch’?n (Źródło: Wikimedia Commons))

Bitwa pod Inch?n (Operacja Chromite) zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem dla Stanów Zjednoczonych Ameryki i południe sił Organizacji Narodów Zjednoczonych, utorowała drogę do wyzwolenia Seulu w dniu 25 września, 1950 roku. Bitwa zakończyła pasmo zwycięstw sił północy i doprowadziła do możliwości przeprowadzenia kontrofensywy przez południe, do momentu, gdy do konfliktu włączyły się komunistyczne Chiny. Liczni historycy sugerują, że MacArthur, którego rolę zagra znany hollywoodzki aktor Liam Neeson był siłą napędową tego zwycięstwa jako generał armii Stanów Zjednoczonych.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.