Położenie Libii (Źródło: Wikimedia Commons)

Libia prosi o pomoc w walce z ISIS

We wtorek minister spraw zagranicznych Libii ponowił wezwanie do zniesienia embargo na broń i rozpoczęcia międzynarodowej operacji nalotów bombowych w celu pomocy w walce z grupami powiązanymi z ISIS, które zmierzają do utworzenia bazy w tym kraju.

We wtorek minister spraw zagranicznych Libii ponowił wezwanie do zniesienia embargo na broń i rozpoczęcia operacji nalotów bombowych przez społeczność międzynarodową w celu pomocy w walce z grupami powiązanymi z ISIS, które zmierzają do utworzenia bazy w tym kraju. Dzień wcześniej, grupa bojowników ? które rzekomo kontrolują kilka miast w tym północnoafrykańskim kraju ? opublikowała film przedstawiający egzekucję w mieście Syrta.

?Sytuacja jest bardzo poważna.? Mohamed al-Dayri minister spraw zagranicznych w Libii uznanego na arenie międzynarodowej rządu w Tobruku powiedział AFP, podczas wizyty w Paryżu.

Dayri jest członkiem rządu Libii w Misracie. Jego konkurencyjny rząd z siedzibą w Trypolisie i składa się z koalicji grup islamskich. Każdy rząd kontroluje minimalny obszar, poza którym panują milicje i uzbrojone grupy rebeliantów. Kraj pogrążył się w chaosie w 2011 roku, kiedy były dyktator Moammar Kadafi, którzy rządził krajem przez ponad cztery dekady, został obalony, a następnie zabity.

?Ludzie umierają, są ukrzyżowani, są ekshumowani z grobów, są paleni żywcem. Libijczycy nie rozumieją, dlaczego społeczność międzynarodowa nie budzi się w obliczu zagrożeń?

Bojownicy z grup ISIS, zdobyli przyczółek pośród tej próżni władzy, kontrolują teraz nadmorskie miasto Syrta. Obecnie prowadzą działania służące przejęciu kontroli nad kolejnym miastem – Derna. Grupa ? znana również jako ISIS lub ISIL ? przeprowadziła niedawno egzekucję w mieście Syrta. Śmierć poniosło wówczas czterech ludzi, a islamiści uwiecznili wszystko na filmie propagandowym. Agencja Reuters podała jednak, że nie można potwierdzić autentyczności nagrania.

Bojownicy ISIS byli obecni również w miastach Bengazi i Sabrata, powiedział Dayr. ?Nie zajęli jeszcze pól naftowych, ale obawiamy się, że mogą kontrolować odwierty już wkrótce,? dodał. ?W sobotę, ich liderzy z Syrii i Iraku wydali polecenie wzmocnienia szeregów w Libii. Chcą by Libia stała się ich bazą,?

W 2011 roku ONZ nałożyła embargo na broń dla Libii. We wtorek, Dayri wezwał ONZ do jego zniesienia, aby lokalne grupy mogły walczyć z bojownikami z Państwa Islamskiego.

?Nie mówimy o wyrafinowanym sprzęcie wojskowym, ale potrzebujemy minimum do walki z terroryzmem we właściwy sposób.?

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.