Lista najbardziej niestabilnych państw w 2014 r.

Amerykańska organizacja The Fund for Peace po raz dziesiąty opublikowała coroczny raport przedstawiający ranking najbardziej niestabilnych państw świata. Według niego na pierwszym miejscu znajduje się Sudan Południowy, tuż za nim plasuje się Somalia, natomiast na miejscu trzecim przedstawiona została Republika Środkowej Afryki.

Ranking FFP tworzony jest nie tylko na podstawie poziomu biedy w danym kraju, ale uwzględnia się łącznie 12 kryteriów, wśród których znajdują się takie czynniki jak: stabilność rządu, ryzyko załamania gospodarczego, korupcja, ilość terytorium realnie kontrolowanego przez władze, aktywność ruchów separatystycznych i grup przestępczych czy ilość uchodźców. Dzięki temu, iż ranking prowadzony jest od 10 lat umożliwia nam śledzenie upadku niektórych państw lub wzrostu ich bezpieczeństwa na przełomie lat.

Kliknij żeby powiększyć mapę

W tym roku do państw upadłych, najwyższego ryzyka, zostały zaliczone oprócz wspomnianego Sudanu Południowego, Somali i RŚA również Kongo oraz Sudan. Porównując dane z poprzednim rokiem możemy zauważyć drastyczny wzrost niestabilności w Sudanie Południowym, skok z miejsca czwartego na pierwsze (przy wzroście współczynnika z 110.6 do 112.9). Podobny wzrost widoczny jest w przypadku Republiki Środkowej Afryki ? z miejsca 9 na 3. Największy skok o trzynaście pozycji zanotowała Libia. Pomimo tego w 2014 r. jest plasowana dopiero na 41 miejscu.

>>> Czytaj także: Somalia – państwo upadłe <<<

Według rankingu najbardziej niestabilnym państwem Europy jest Rosja, która zajmuje w tym roku 85 lokatę, przy współczynniku 76.5. Polska zajmuje odległe 152 miejsce na 178 wszystkich państw uwzględnionych w rankingu. Biorąc pod uwagę wcześniejsze zestawienia Polska staję się państwem coraz stabilniejszym, w 2006 r. zajmowała 115 miejsce, w 2008 r. ? 145, 2012 r. ? 148, natomiast w 2013 r. ? 153. W ostatnim roku największy skok stabilności odnotował Kirgistan (z 48 na 58 miejsce), a następnie Białoruś (z 81 na 90 miejsce). Warto zaznaczyć, iż od wielu lat najstabilniejszymi państwami na świecie są kraje skandynawskie oraz Szwajcaria. Jednak najniższą lokatę od 2011 r. zajmuje Finlandia z współczynnikiem 17.7.

>>> Zobacz pełny ranking <<<

Źródło: http://ffp.statesindex.org/

 

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.