Listopadowe nowości Wydawnictwa Vesper

Co ciekawego ma nam do zaproponowania wydawnictwo Vesper? Z bogatej oferty do zaprezentowania wybraliśmy: „Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego” autorstwa Tomasza Szczerbickiego oraz książkę „Czerwony czołgista. Wojna w T-34 na Froncie Wschodnim”.

Sklep Urodzeni Patrioci

Ludowe Wojsko Polskie to ponad 45 lat niedawnej historii armii, występującej pod biało-czerwoną flagą z białym orłem na czapkach i hełmach. Abstrahując od ocen historycznych i moralnych, w okresie swojego istnienia (1943-1989), za sprawą obowiązkowej służby wojskowej, w Ludowym Wojsku Polskim służyło kilka milionów Polaków.
Codzienne funkcjonowanie 200-300 tysięcznej armii oraz szkolenie bojowe poborowych wymuszało użycie dużej liczby różnego rodzaju pojazdów, począwszy od motocykli poprzez samochody osobowe i ciężarowe, pojazdy specjalistyczne na transporterach opancerzonych, działach samobieżnych i czołgach kończąc. O tym właśnie jest ta książka. W oparciu o ponad 1000 ilustracji archiwalnych przyjrzeliśmy się wojskowemu parkowi maszyn na przestrzeni lat.
Dla starszych czytelników może to być sentymentalne wspomnienie młodzieńczych lat. Dla młodszych poznanie fragmentu niedawnej historii Polski. Dla miłośników pojazdów wojskowych wielka uczta intelektualna, a dla modelarzy źródło inspiracji.
Nie wkraczając w oceny historyczne i moralne, skupiliśmy się tylko na pojazdach. To pierwsza tak obszerna książka tego typu w Polsce.

Zapraszamy na spotkanie z autorem książki podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie! W sobotę 29.11 o godzinie 12:00 na stoisku wydawnictwa Vesper – nr 13!


Okładka: Twardaszczerbicki

Wydawnictwo: Vesper

Autor: Szczerbicki Tomasz

Ilość stron: 739

ISBN: 9788377311929

Rozmiar: 216×280 mm


Druga z prezentowanych książek, reprezentuje literaturę wspomnieniową. „Czerwony czołgista. Wojna w T-34 na Froncie Wschodnim” to spisane przez Siergieja Anisimowa wspomnienia weterana Armii Czerwonej – Wasilija Briuchowa.

Służyłem w armii prawie czterdzieści pięć lat: od 1941 do 1986 roku. Wkroczyłem na moją wojenną ścieżkę na łuku kurskim, przeszedłem przez Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Jugosławię, Węgry i Austrię. Naszym przeciwnikiem był doświadczony, znakomicie wyszkolony, odważny i brutalny nieprzyjaciel. Musieliśmy zapłacić wysoką cenę za każdy zniszczony czołg, działo szturmowe i armatę, a także za każdy kilometr tej drogi. Wygraliśmy tę krwawą walkę, kończąc ją w Niemczech i Austrii, ale tak wielu towarzyszy walki zapłaciło najwyższą cenę za zwycięstwo… Byli to młodzi, odważni, przystojni chłopcy, każdy z nich miał rodzinę, nadzieje na lepszą przyszłość i wiarę w życie. Mieliśmy tyle powodów do dumy: dorównaliśmy najlepszej armii na świecie i ostatecznie ją rozgromiliśmy. Podczas wojny moja załoga i ja zniszczyliśmy dwadzieścia osiem czołgów i zabiliśmy setki nieprzyjacielskich żołnierzy. A ja przeżyłem.
Nie żałuję przeszłości. Wiele dokonałem – żyłem pełnią życia. Nie wstydzę się swoich czynów – dałem z siebie wszystko. Niczego nie żałuję!
– Wasilij Briuchow


Okładka: Miękkac7d4238cea799138cffa982fdc51b21f

Wydawnictwo: Vesper

Autor: Wasilij Briuchow

Przekład: Natalia Matela

Ilość stron: 300

ISBN: 9788377311950

Rozmiar: 140×205 mm

Komentarze

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.

Najpopularniejsze posty