Fot: MO Litwy

Litwa otrzymała „nowe” pojazdy z Holandii

W przeciągu sześciu ostatnich miesięcy Litewskie Siły Zbrojne otrzymały z magazynów holenderskiej armii liczbę około 200 pojazdów kołowych 4×4. Kontrakt za 7 mln euro wliczył przekazanie używanych pojazdów różnego rodzaju, m.in. samochodów terenowych, ciężarówek i sanitarek oraz potrzebnych do nich przyczep transportowych, a także specjalistycznych. Pojazdy zostały kupione z holenderskich nadwyżek, jednak litewska armia zapewnia o dobrym stanie pojazdów, które zaraz po otrzymaniu zostaną porozdzielane do docelowych jednostek.

Większość z nich to samochody osobowo-terenowe klasy Mercedes-Benz GD, szeroko używane w bardzo wielu siłach zbrojnych, w tym także polskich (gdzie znalazły się w wyniku łączonego zakupu wraz z niemieckimi Leopardami 2 A5 i innymi pojazdami wsparcia). Oprócz tego zaopatrzono ich w ciężarówki DAF, samochody pomocy drogowej, sanitarki oraz wcześniej wspomniane przyczepy.

Bilateralna umowa między tymi krajami odnośnie całego sprzętu została podpisana w 2015 roku, a czas na dostarczenie został obliczony na 2 lata. Holandia całe zamówienie postanowiła dostarczać etapami, z czego największa dostawa odbyła się na w tym roku czerwiec/lipiec, około 150 pojazdów.

Fot: kam.lt Mercedes-Benz GD

Merceses-Benz GD. / fot. MO Litwy.

Ten kontrakt jednak nie jest samotnym zdarzeniem w wojskowej kooperacji Wilno-Amsterdam, oba te państwa razem postanowiły wydzielić żołnierzy do wspólnej grupy bojowej Unii Europejskiej w 2011 r., w której również uczestniczyły Niemcy, Finlandia  oraz Austria pod holenderskim przywództwem znanej jako BG-107. Holandia, również  oficjalnie ogłosiła chęć udziału w batalionowej grupie bojowej NATO na Litwie organizowanym pod niemieckim przewodnictwem. Dla przypomnienia, w jej składzie udział wezmą kraje: Francja, Luksemburg, Norwegia oraz Belgia. Litwa natomiast współpracuje z kilkoma tymi państwami w ramach UK Joint Expeditionary Force.

Podczas omawiania relacji obu tych państw nie można pominąć ich niewystarczającego potencjału do odparcia ewentualnej agresji. Dlatego większość ich wspólnych działań skłania się do akcji kolektywnych w ramach Sojuszu, w których obecni są Niemcy, można to zaobserwować po ich indywidualnym  zacieśnianiu relacji z RFN.

Czytaj także:

Bezzałogowe wieże Samson Mk.II dla litewskich GTK Boxer

Litwa zamówiła 88 ciężkich kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer

Litwa wyśle żołnierzy do Iraku i na misję UE w regionie Morza Śródziemnego?

Litwa przywróciła obowiązkową służbę wojskową