Fot. kam.lt

Litwa: Zakończono pierwszą fazę budowy 2 z 4 stacji radiolokacyjnych

W dniu 29 listopada br. Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy poinformowało o zakończeniu pierwszej fazy budowy dwóch z czterech planowanych nowych stacji radiolokacyjnych, które znacząco mają wzmocnić krajowe zdolności obrony powietrznej.

W dniu 29 listopada br. podczas wizyty szefa litewskiego MON, Juozasa Olekasa, w miejscowości Degučiai w rejonie jezioroskim na wschodzie kraju poinformowano o zakończeniu pierwszej fazy budowy dwóch z czterech planowanych nowych stacji radiolokacyjnych: jednej w odwiedzanej miejscowości, a drugiej w Antaveršis w rejonie preńskim na południu Litwy. Jednocześnie rozpoczęto instalację właściwych radarów:

Zakończenie pierwszego etapu budowy na unowocześnionych stanowiskach radarowych Litewskich Sił Zbrojnych, Degučiai i Antaveršis, oznacza niezwykle ważny krok w modernizacji systemu nadzoru naszej narodowej przestrzeni powietrznej i zdolności obronnych. ? powiedział Juozas Olekas.

Fot. kam.lt

Fot. kam.lt

Osiągnięcie pełnych zdolności operacyjnych przez obie stacje radiolokacyjne zaplanowano na 2019 rok. Według litewskiego ministra, ze wszystkimi systemami, nowe radary zapewnią jedne z najlepszych możliwości nadzoru przestrzeni powietrznej w regionie.

Nowa infrastruktura stanowisk radarowych z zainstalowanymi tam urządzeniami, stanowi największy wkład Litwy i NATO w możliwości obrony kolektywnej Sojuszu do tej pory:

Ten długoterminowy projekt strategiczny przyczyni się do poprawy i wzmocnienia obrony powietrznej i nadzoru oraz kontroli przestrzeni powietrznej, która jest częścią Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO.* ? dodał litewski minister.

*NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS) jest stałym systemem chroniącym państwa Sojuszu w czasie pokoju, kryzysu lub wojny przed atakiem lotniczym i rakietowym. System wykrywa, śledzi i identyfikuje wszystkie obiekty w przestrzeni powietrznej państw NATO. ? przyp. red.

Fot. kam.lt

Fot. kam.lt

Fot. kam.lt

Fot. kam.lt

Jak podkreśla litewski MON, świadomość sytuacyjna dostarczana przez nowe stanowiska radarowe zapewni nieprzerwany nadzór i kontrolę przestrzeni powietrznej, szybsze reagowanie na jej potencjalne naruszenia, szybszą identyfikację zagrożeń oraz wsparcie natowskiej misji Baltic Air Policing, której Litwa jest jednym z gospodarzy.

Program modernizacji trzech istniejących stacji radiolokacyjnych na Litwie, zbudowanych jeszcze w czasach ZSRR ruszył w 2007 roku, a budowa samych stacji w 2015 roku (były tam zainstalowane odległościomierze radiolokacyjne P-35/37 i P-18 oraz wysokościomierze PRW-11 ? przyp. red.). Trzecią modernizowaną stacją jest Ceikišk?s w rejonie ignalińskim we wschodniej części kraju i ma osiągnąć zdolności operacyjne w 2021 roku. Wszystkie stacje mają mieć zasięg wykrywania do 450 km.

Fot. kam.lt

Fot. kam.lt

Ponadto, w planach jest budowa czwartego radaru, w jeszcze nieujawnionej lokalizacji i początek prac zaplanowano na 2017 rok. Łączny koszt programu to około 60 mln EUR i jest realizowany ze wsparciem Agencji NATO ds. Komunikacji i Informacji (NATO Communications and Information Agency; NCIA) oraz Agencji Wsparcia i Zamówień Obronnych NATO (NATO Support & Procurement Agency; NSPA).

Nie tylko nowoczesne radary są elementem modernizacji litewskiego systemu obrony powietrznej. W dniu 25 września br. szef litewskiego MON ogłosił zakup dwóch baterie norwesko-amerykańskiego systemu rakiet ziemia-powietrze NASAMS (czytaj więcej: Litwa kupi dwie baterie systemu obrony powietrznej NASAMS).

Źródło: kam.lt: First phase of military radar site construction completed in Degučiai and Antaveršis

Czytaj także:

Karabiny wyborowe AXMC dla Litewskich Wojsk Lądowych

Litwa kupuje karabinki G-36 i granatniki HK269

Litwa otrzymała ?nowe? pojazdy z Holandii

Bezzałogowe wieże Samson Mk.II dla litewskich GTK Boxer

Litwa zamówiła 88 ciężkich kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer

Litwa dołączyła do programu GTK Boxer

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.