Artystyczna wizja mobilnej platformy, wyposażonej w laser światłowodowy o mocy 60 KW o zastosowaniu wojskowym Future Mobile Tactical Vehicle LWS OWG201512004. / fot. Lockheed Martin.

Lockheed Martin dostarczy US Army laser o mocy 60 kW

Amerykański gigant zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował o zakończeniu prac badawczo-rozwojowych oraz wstępnych testów demonstracyjnych lasera światłowodowego wysokiej energii o rekordowej mocy 60 kilowatów, który zostanie następnie przekazany na próby do US Army.

W czwartek, 16 marca br. Lockheed Martin poinformował o zakończeniu prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz wstępnych testów demonstracyjnych lasera światłowodowego wysokiej energii o mocy 60 kilowatów, który zostanie następnie przekazany na próby do Dowództwa Obrony Kosmicznej i Rakietowej Armii/Strategicznego Dowództwa Sił Armii USA (Army Space and Missile Defense Command and Army Forces Strategic Command; SMDC/ARSTRAT) w Huntsville w stanie Alabama. Przygotowania do dostarczenia prototypu wojsku już się rozpoczęły.

Jak informuje komunikat prasowy amerykańskiego giganta zbrojeniowego, na początku marca br. zespół badawczy koncernu przeprowadził udaną próbę wytworzenia pojedynczej wiązki laserowej o mocy 58 kW, co stanowi na tę chwilę rekord świata dla tego typu emitera. Jak powiedziała Paula Hartley, wiceprezes i dyrektor generalny w dziale Advanced Product Solutions biura koncernu Cyber, Ships & Advanced Technologies, mieszczącego się w miejscowości Owego (w stanie Nowy Jork):

Dostawa tego lasera stanowi ważny kamień milowy na drodze do praktycznych testów polowych systemu broni laserowej. Ten kamień milowy nie mógłby zostać osiągnięty bez ścisłej współpracy pomiędzy US Army i Lockheed Martin, dlatego mamy przyjemność być w stanie dostarczyć ten system do jego dalszej integracji i oceny.

Laser światłowodowy, opracowany przez zespół Lockheed Martin działa na zasadzie łączenia wielu wiązek laserowych, wygenerowanych przez optykę światłowodową, w jedną silną wiązkę. Umożliwia to uzyskanie skalowalnego systemu laserowego, który może być bardziej wydajny dodając więcej podjednostek lasera światłowodowego. Laser powstał w ramach finansowanego przez Departament Obrony Robust Electric Laser Initiative Program, a jego dalszy rozwój, którego celem było osiągnięcie lasera o mocy 60 kW, jest zawdzięczany współpracy Lockheed Martin i US Army.

Dr Robert Afzal, fizyk i starszy pracownik naukowy w Laser and Sensor Systems w Lockheed Martin Aculight Corporation dodaje:

Naturalna skalowalność tej wiązki laserowej w połączonym systemie pozwoliła nam zbudować pierwsze lasery światłowodowe klasy 60 kW dla US Army. Wykazaliśmy, że potężny laser kierowanej energii jest wystarczająco lekki, wytwarza niski poziom hałasu i jest na tyle wiarygodny, aby być stosowany w pojazdach taktycznych dla aplikacji obronnych na lądzie, na morzu i w powietrzu.

Według dr Afzala, zespół Lockheed Martin stworzył laser, który osiągnął prawie maksimum fizyczne skupienia wiązki światła w pojedynczym, małym punkcie, po którym następuje jego dyfrakcja, czyli załamanie. Laser okazał się również bardzo skuteczny w czasie testów, przekładając ponad 43 procent energii elektrycznej, która została użyta do bezpośredniego zasilania faktycznego emitera promienia laserowego.

Prace nad bronią laserową w USA

Technologia laserowa do celów wojskowych jest rozwijana w Stanach Zjednoczonych od wielu lat. W 2014 roku US Navy uzbroiła okręt desantowy typu Austin, USS Ponce (LPD-15) w LaWS (Laser Weapon System), służący do obrony bezpośredniej okrętu przed dronami oraz małymi łodziami. Z kolei Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) ujawniła w sierpniu 2015 roku, że pracuje nad planami wysokościowego drona o dużym zasięgu, uzbrojonego w kompaktowy, zasilany elektrycznie laser zdolny niszczyć rakiety balistyczne (czytaj więcej: Amerykanie pracują nad dronem uzbrojonym w laser). W tym samym miesiącu Korpus Piechoty Morskiej przeprowadził z kolei testy Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (Compact Laser Weapon System; CLWS) o mocy 2 kW przeciwko dronom (czytaj więcej: Udany test miniaturowej broni laserowej).

Warto także zauważyć, że Lockheed Martin pracuje nad laserem ATHENA (Advanced Test High Energy Asset) o mocy 30 kW (bazujący na Accelerated Laser Demonstration Initiative; ALADIN) o zasięgu od 2 do 10 km. ATHENA powstała w wyniku doświadczeń z przeciwlotniczym systemem laserowym ADAM (Area Defense Anti-Munitions). Koncern prowadzi też prace koncepcyjne nad możliwością zainstalowania działka laserowego małej mocy w myśliwcach wielozadaniowych 5. generacji F-35 Lightning II (czytaj więcej: Działko laserowe dla F-35?).

Przypomnijmy, że w maju ub. r. US Army testowała mobilny laser wysokiej energii HELMTT (High Energy Laser Mobile Test Truck) o mocy 10 kW (czytaj więcej: Broń laserowa na wyposażeniu US Army już w 2025 roku?), który został zaprezentowany w październiku tego samego toku na kołowym transporterze opancerzonym Stryker, wyposażonym w system MEHEL 2.0 (Mobile Expeditionary High Energy Laser) (czytaj więcej: AUSA 2016: Griffin i Stryker MEHEL 2.0 ? nowe wozy bojowe od General Dynamics Land Systems). Również w maju ub. r. pojawiła się informacja o planach testowej integracji tego typu uzbrojenia ze śmigłowcami szturmowymi AH-64 Apache przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA (czytaj więcej: Broń laserowa dla śmigłowców szturmowych Apache?). Tymczasem półtora tygodnia temu Dowództwo Operacji Specjalnych USAF zapowiedziało wstępny termin testów broni laserowej na pokładzie samolotów bliskiego wsparcia AC-130 w 2018 roku (czytaj więcej: USAF: wkrótce testy broni laserowej na AC-130?).

Źródło:

news.lockheedmartin.com: Lockheed Martin to Deliver World Record-Setting 60kW Laser to U.S. Army

Czytaj więcej o istniejących bądź planowanych platformach broni laserowej na świecie:

BAE Systems: Laser z soczewkami atmosferycznymi bronią przyszłości [WIDEO]

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Niemiecka Marynarka Wojenna testuje broń laserową

Chińscy żołnierze posiadają karabiny laserowe

Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.