Wizja myśliwca taktycznego następnej generacji, uzbrojonego w działko laserowe. / fot. Air Force Research Lab (PRNewsfoto/Lockheed Martin).

Lockheed Martin opracuje działko laserowe dla myśliwca taktycznego

W dniu 6 listopada br. amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował, że w ramach programu SHiELD otrzymał od Laboratorium Badawczego USAF (AFRL) kontrakt na opracowanie i budowę kompaktowego lasera światłowodowego dużej mocy z przeznaczeniem na uzbrojenie dla myśliwca taktycznego w 2021 roku.

W poniedziałek, 6 listopada br. amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował, że w ramach programu SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) otrzymał od Laboratorium Badawczego USAF (Air Force Research Laboratory; AFRL) kontrakt w wysokości 26,3 mln USD na projekt, opracowanie i wyprodukowanie kompaktowego lasera światłowodowego dużej mocy, który zostanie przetestowany jako uzbrojenie dla myśliwca taktycznego w 2021 roku.

Dr Robert Afzal, fizyk i starszy pracownik naukowy w Laser and Sensor Systems w Lockheed Martin Aculight Corporation, powiedział:

Lockheed Martin kontynuuje szybki rozwój systemów broni laserowej oraz technologii, które umożliwiają ich działanie. Udowodniliśmy naszą zdolność do wykorzystania energii kierowanej dla przeciwdziałania zagrożeniom z ziemi i czekamy na przyszłe testy z powietrza w ramach systemu SHiELD.

Program SHiELD obejmuje trzy podsystemy:

  • STRAFE (SHiELD Turret Research in Aero Effects), czyli elektro-optyczny system kontroli wiązki promienia lasera, który kieruje go na cel;
  • LPRD (Laser Pod Research & Development), zasobnik, który zostanie zintegrowany z myśliwcem taktycznym, który będzie zasilał i chłodził system laserowy;
  • LANCE (Laser Advancements for Next-generation Compact Environments), system wysokoenergetycznej broni laserowej, który będzie służył do unieszkodliwiania celów.

LANCE został zaprojektowany by pracować w kompaktowym środowisku, dlatego zespół Lockheed Martin skupił się na opracowaniu zminiaturyzowanego, wysokowydajnego lasera światłowodowego stawiając sobie za cel system o ograniczonych rozmiarach, masie i mocy.

Dr Afzal przypomniał, że w marcu br. koncern zakończył prace badawczo-rozwojowe oraz wstępne testy demonstracyjne lasera światłowodowego wysokiej energii o rekordowej mocy 60 kilowatów, który został następnie przekazany na próby do US Army (czytaj więcej: Lockheed Martin dostarczy US Army laser o mocy 60 kW), ale kontrakt w ramach programu SHiELD to zupełnie nowe i inne wyzwanie, aby system laserowy stał się mniejszą, powietrzną platformą testową, wystarczającą do integracji z samolotem bojowym:

Rozwój systemów laserowych wysokiej mocy, takich jak program SHiELD, staje się rzeczywistością, a technologie są gotowe do wyprodukowania, przetestowania i rozmieszczenia na samolotach, wozach bojowych i okrętach wojennych.

Pierwsze informacje na temat możliwości zintegrowania systemu broni laserowej z samolotem bojowym (wskazano tu myśliwiec wielozadaniowy 5. generacji F-35 Lightning II jako platformę testową) pojawiły się na początku października 2015 roku (czytaj więcej: Działko laserowe dla F-35?), ale Lockheed Martin nie marnuje czasu na opracowywanie i testowanie innych systemów.

Przypomnijmy, że w dniu 5 października br. otrzymał od Agencji Obrony Antybalistycznej (MDA) kontrakt na opracowanie demonstratora lasera niskiej mocy (LPLD), który jest częścią programu, mającego zintegrować bezzałogowiec dużej długotrwałości lotu (HALE) z kompaktowym, zasilanym elektrycznie laserem zdolnym niszczyć międzykontynentalne rakiety balistyczne (czytaj więcej: MDA: Lockheed Martin opracuje broń laserową dla bezzałogowca). Z kolei w dniu 20 września br. koncern przeprowadził testy zmodernizowanego, prototypowego systemu wysokoenergetycznej broni laserowej ATHENA przeciwko pięciu bezzałogowym aparatom latającym (UAV) typu MQM-170C Outlaw (czytaj więcej: USA: Testy zmodernizowanej broni laserowej ATHENA [WIDEO]).

Z kolei Laboratorium Badawcze USAF poszukuje nie tylko możliwości rozwoju systemów laserowych (a także mikrofalowych) na platformach lotniczych, ale również przeciwko nim. W dniu 26 września br. AFRL opublikowało zapytanie skierowane do przemysłu ws. wsparcia demonstracji systemu wysokoenergetycznej broni laserowej i mikrofalowej przeciwko bezzałogowym aparatom latającym (czytaj więcej: USAF poszukują systemów broni laserowej i mikrofalowej przeciwko dronom).

Źródło:

news.lockheedmartin.com: Lockheed Martin receives contract to develop Compact Airborne High Energy Laser capabilities

Czytaj także:

Uderzeniowy dron od Xcalibur Aerospace Ltd. z bronią laserową

DSEI 2017: MBDA UK ujawnił demonstrator broni laserowej Dragonfire

Lockheed Martin zaprezentował model ?niewidzialnego? samolotu-cysterny

Raytheon przetestował broń laserową na śmigłowcu AH-64 Apache

Broń laserowa na wyposażeniu US Army już w 2025 roku?

USAF: wkrótce testy broni laserowej na AC-130?

BAE Systems: Laser z soczewkami atmosferycznymi bronią przyszłości [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.