Lubelska Fabryka Ursus zmontuje samochody dla polskiego wojska?

Lubelski Ursus, znany z produkcji m.in. sprzętu rolniczego, rozwija działalność handlową o sprzęt wojskowy. Producent rok temu wprowadził do oferty pod swoją marką samochody opancerzone izraelskiej firmy Automotive Industries Ltd. specjalizującej się w budowie lekkich pojazdów wojskowych. Pojazd oferowany przez Ursus otrzymał nazwę Storm-3.

Zależnie od wersji pojazdy Storm-3 mają masę od 2,2 do 2,3 tony, a ich ładowność dochodzi nawet 1,2 tony. Mogą ciągnąć lek-kie działko. Do napędu pojazdów storm-3 służą 2,8-litrowe silniki Diesla o mocy 194 KM, oferujące moment 460 Nm. Prosty napęd 4×4 z blokadą mostów i reduktorem, rodem z legendarnego wranglera, umożliwia poruszanie się w każdym terenie. Pojazdy mogą być opancerzone i uzbrojone m.in. w karabin maszynowy, służąc jako środek szybkiego transportu dla komandosów. Można je także zabudować do roli wojskowej sanitarki czy pojazdu dostarczającego zaopatrzenie dla żołnierzy.

Według nieoficjalnych informacji wynika, że już teraz firma Ursus przygotowuje się do przetargu na planowany przez MON zakup nowych samochodów zaplecza, których obecnie rolę spełniają wysłużone honkery. Jak informuje Dziennik Wschodni polska armia może potrzebować nawet 1500 nowych terenówek, a Ursus już teraz czeka na przetarg i przymierza się do montowania w Lublinie izraelskich samochodów Storm-3.

Izraelski AIL Storm III / Źródło: Wikimedia Commons

Izraelski AIL Storm III / Źródło: Wikimedia Commons

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.