Luther Ladd/ Źródło: https://repository.library.georgetown.edu

Luther Ladd – pierwsza ofiara Wojny Secesyjnej

Jak w większości ważniejszych konfliktów w historii świata konkretna osoba urasta do miana symbolu ? I ofiary wojny. Podobnie jest w przypadku amerykańskiej Wojny Secesyjnej, gdzie na pierwszą historyczną ofiarę tego namaszczono Luthera Ladd?a, 17-letniego żołnierza wojsk Unii.

Po ostrzelaniu przez Konfederatów Fortu Sunter, 12 kwietnia 1861 r. rozpoczęła się trwająca do 1865 r. Wojna Secesyjna. Prezydent Abraham Lincoln wydał odezwę do mieszkańców północnych stanów, aby ochotniczo zgłaszali się do wojska i stłumili rebelię południowców. Jednymi z pierwszych, którzy odpowiedzieli na deklarację prezydenta byli żołnierze z 6. Ochotniczego Pułku Milicji z Massachusetts, którzy wyruszyli pociągiem z Bostonu w kierunku Waszyngtonu 17 kwietnia 1861 r. Dwa dni później pułk dotarł do Baltimore, na stację President. Następnie musiał przesiąść się do innego pociągu, który odjeżdżał ze stacji Camden. Jeszcze w podróży żołnierze zostali uprzedzeni, że wielu obywateli Baltimore sympatyzuje z Konfederatami. Rozkazano im na wszelki wypadek załadować swoje karabiny. Żołnierze zostali załadowani na wozy i wyruszyli w kierunku stacji. Jednakże mieszkańcy Baltimore zatarasowali ulice, zmuszając pułk do kontynuowania drogi na piechotę. Cały czas towarzyszył im rozwścieczony tłum, który obrzucał ich kamieniami, cegłami, itp. W pewnym momencie z tłumu padły strzały. Unioniści odpowiedzieli ogniem. Kiedy opadł dym wystrzałów na placu leżało dwunastu cywilów i pięciu żołnierzy Unii.  Jednym z żołnierzy, którzy zginęli tego dnia w Baltimore był tytułowy bohater tego tekstu, Luther Ladd. Podczas zamieszek Ladd otrzymał uderzenie w głowę, które spowodowało pęknięcie czaszki. Następnie kula wystrzelona z tłumu trafiła go w udo, przebijając mu tętnicę. W wyniku tego zdarzenia Ladd wykrwawił się na śmierć. Podobno ostatnimi słowami pozdrowił amerykańską flagę. Oczywiście Luther Ladd został namaszczony jako pierwsza ofiara tego największego w historii Ameryki konfliktu, który toczył się na terenie kontynentu północnoamerykańskiego. Nikt nie może być pewien na 100 % czy Ladd był rzeczywiście pierwszym poległym amerykańskiej Wojny Secesyjnej.

Luther Ladd przyszedł na świat 22 grudnia 1843 r. w Bristol, w stanie New Hampshire. Zginął 19 kwietnia 1861 r. w Baltimore, w stanie Maryland.

Komentarze

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.